Med a jeho liečivé účinky

Med je sladká tekutina spracovaná včelou medonosnou. Med je celosvetovo uznávaný vďaka svojim vysoko výživným zložkám, ktoré sú prospešné pre blaho človeka. Tradične ho používali Egypťania, Gréci, Rimania a Číňania na hojenie rán a chorôb čreva vrátane žalúdočných vredov. Používa sa tiež ako liek na kašeľ, bolesť hrdla a bolesti uší. V Indii sa lotosový med tradične používa na liečbu očných infekcií a iných chorôb. Okrem toho, že sa med používa zvonka, používa sa aj vnútorne ako funkčná potravina, ktorá dodáva energiu a výživu na zlepšenie životne dôležitých orgánov v tele. Toto je v praxi odpradávna. Aktívne zložky medu, ako sú glukóza, fruktóza, flavonoidy, polyfenoly a organické kyseliny, zohrávajú dôležitú úlohu pri jeho kvalite. Med sa vyrába v mnohých krajinách po celom svete a vďaka svojim funkčným vlastnostiam a výživovým hodnotám je uznávaný ako dôležitý liek a tiež ako potravina poskytujúca energiu. Med je navyše dobre známy pre svoje biologické, fyziologické a farmakologické aktivity.

Med môže byť rôzne odtiene žltej, oranžovej a hnedej farby, záleží podľa druhu medu a ročného obdobia. Najznámejšie druhy medu: Agátový, Lipový, Z lúčnych kvetov, Z ovocných stromov, Levanduľový, Medovicový a Manukový (Nový Zéland, Austrália). Med je vhodné skladovať pri teplote 15°C – 20°C, v tmavej miestnosti. Teplota by mala byť konštantná a nie s veľkými výkyvmi, lebo sa môže meniť kvalita medu.

Lipový med Gamy Lavandeland

Med je najviac falšovanou potravinou na svete. Veľa dodávateľov mimo EU med falšuje a nahrádza ho cukrovým sirupom kde pridávajú arómu a farbivo. Konzistencia, farba, vôňa cukrového sirupu je porovnateľná s pravým medom. Cukrový sirup je lacný a nemá žiadne blahodarné účinky pre organizmus a spôsobuje choroby u ľudí.

Vyzývame Vás, aby ste kupovali pravý Slovenský med priamo od včelárov a podporili tým Slovenských včelárov a nie zahraničných falšovateľov.

Čo je to med? Čo obsahuje med?

Med je tiež známy ako presýtený roztok cukru. Prírodný med sa skladá z 82,4% sacharidov, 38,5% fruktózy, 31% glukózy, 12,9% ostatných cukrov, 17,1% vody, 0,5% bielkovín, organických kyselín, multiminerálov, aminokyselín, vitamínov, fenolov a množstva ďalších vedľajších látok. Med sa navyše skladá z malého množstva bioaktívnych zložiek vrátane kyseliny fenolovej, flavonoidu a α -tokoferolu. Medzi zložky medu, ktoré majú zdraviu prospešné účinky, patria fenolové kyseliny, flavonoidy, kyselina askorbová, bielkoviny, karotenoidy a niektoré enzýmy, ako je glukózooxidáza a kataláza.

Lipový med Gamy Lavandeland

Účinky medu a ľudský organizmus

Hojenie rán

Med sa tradične používa na ošetrenie rán, bodnutí hmyzom, popálenín, kožných porúch, boľavých miest a vredov. Vedecká dokumentácia o schopnostiach medu hojiť rany potvrdzuje jeho účinnosť ako promótora hojenia rán a antimikrobiálneho činidla. Med podporuje aktiváciu nečinného plazminogénu v matici rany, čo vedie k dynamickej expresii proteolytického enzýmu. Plazmín spôsobuje stiahnutie krvnej zrazeniny a deštrukciu fibrínu. Je to enzým, ktorý štiepi fibrínové zrazeniny s pripojenými mŕtvymi tkanivami v lôžku rany.

Klinické dôkazy podporujúce účinnosť, špecifickosť a citlivosť medu pri starostlivosti o rany naznačujú, že výkon konvenčného a moderného obväzu na starostlivosť o rany je horší ako pri použití medu. Niektoré prípady preukázali, že med stimuluje hojenie rán aj pri infikovaných ranách.  Medzi terapeutické účinky pozorované po aplikácii medu patrí rýchle hojenie, čistenie rán, odstránenie infekcie, regenerácia tkanív, minimalizácia zápalu a zvýšenie komfortu počas obväzu v dôsledku nižšieho rozsahu adhézie tkaniva.

Starostlivosť o kožu

Med tiež kontroluje poškodenie kože v blízkosti stómií, ako je ileostómia a kolostómia, zosilňovaním epitelizácie postihnutého povrchu kože. Med priaznivo ovplyvňuje detskú dermatitídu spôsobenú nadmerným používaním obrúskov a plienok, ekzémmi a psoriázou. Účinok medu zmiešaného s včelím voskom a olivovým olejom sa skúmal u pacientov so psoriázou alebo atopickou dermatitídou. Klinická štúdia ukázala, že zmes obsahujúca med bola mimoriadne dobre znášaná a spôsobila významné zlepšenia. Med sa skladá z rôznych metabolitov oxidu dusnatého, ktoré znižujú výskyt kožných infekcií pri psoriáze.

Vred na diabetickej nohe

Spotreba medu je nízkonákladová a efektívna terapia na liečbu vredu. Vred je často komplikovaná mikrobiálnymi infekciami a spomaľuje proces hojenia. Okrem infekcie nemusia byť u pacientov s diabetickou periférnou neuropatiou prítomné príznaky ako bolesť, opuch a začervenanie z dôvodu ich zníženej imunitnej odpovede, čo ďalej komplikuje diagnostiku. Z preskúmania vyplýva, že použitie medu na liečbu žilových vredov prinieslo pozitívne výsledky s dobrou mierou prijatia pacientmi. Med sa používa pri liečbe rán a je účinný u pacientov s lokálne infikovanými ranami, vredmi.

Porucha gastrointestinálneho traktu (GT)

Prírodný med je zložený z enzýmov, ktoré uľahčujú vstrebávanie molekúl, ako sú cukry a škrob. Molekuly cukru v mede sú vo forme, ktorá môže byť ľahko absorbovaná telom. Med tiež poskytuje niektoré živiny, ako sú minerály, fytochemikálie a flavonoidy, ktoré napomáhajú tráviacim procesom v tele. Čistý med má baktericídne vlastnosti proti patogénnym baktériám a enteropatogénom. Predpokladá sa, že konzumácia potravín bohatých na probiotiká môže zvýšiť populáciu bifidobaktérií v GT. Biologické aktivity a vývoj týchto baktérií sa v prítomnosti prebiotík ešte zvyšujú. Štúdie preukázali, že prírodný med obsahuje vysoké množstvo prebiotík. 

Orálne zdravie

Med je užitočný na liečenie mnohých chorôb ústnej dutiny, vrátane paradentózy, stomatitídy a halitózy. Okrem toho sa tiež používa na prevenciu zubného povlaku, zápalu ďasien, vredov v ústach a paradentózy. Antibakteriálne a protizápalové vlastnosti medu môžu stimulovať rast granulačného tkaniva, čo vedie k obnoveniu poškodených buniek. Porphyromonas gingivalis je gramnegatívna baktéria spôsobujúca paradentózu. Med má antimikrobiálnu aktivitu proti týmto anaeróbnym baktériám a predchádza parodontálnym chorobám. Zápal slizníc v ústach (stomatitída) môže spôsobiť začervenanie a opuch tkanív ústnej dutiny a spôsobiť výrazné a bolestivé vredy. Med preniká do tkanív veľmi rýchlo a je účinný proti stomatitíde. Halitóza je stav ústnej dutiny, ktorý spôsobuje zápach. Väčšina zápachu v ústnej dutine je spôsobená aktivitou degradujúcich mikróbov. 

Faryngitída a kašeľ

Faryngitída, všeobecne známa ako bolesť v krku, je akútna infekcia vyvolaná Streptococcus spp. v orofaryngu a nazofaryngu. Okrem streptokokov môžu bolesť v krku spôsobiť aj vírusy, nereptokokové baktérie, huby a dráždivé látky, ako sú chemické znečisťujúce látky. Manuka med je účinný pri liečbe bolesti v krku s protizápalovými, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami. Med obaľuje vnútornú výstelku hrdla a ničí škodlivé mikróby a súčasne upokojuje hrdlo.

Prieskum ukázal, že med je lepší ako iné spôsoby liečby kašľa vyvolaného infekciami horných dýchacích ciest. Antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti medu pomáhali minimalizovať pretrvávajúci kašeľ a zlepšoval spánok detí i dospelých po užití medu (2,5 ml). Porovnávacia štúdia vykonaná na deťoch s rôznymi prírodnými produktmi uviedla, že med sa ukázal ako najbežnejšie používaný liek na zápal pľúc 82,4%.

Refluxná choroba pažeráka

Gastroezofageálna refluxná choroba (GERD) je infekcia sliznice spôsobená obsahom abnormálneho žalúdočného refluxu do pažeráka a dokonca aj do pľúc. Medzi príznaky GERD patrí pálenie záhy, zápal a regurgitácia kyseliny. Konzumácia medu pomáha tomuto stavu pokrytím pažeráka a žalúdočnej výstelky, čím bráni prúdeniu potravy a žalúdočnej šťavy smerom nahor. Med môže ďalej stimulovať tkanivá na zvierači, aby napomáhali ich opätovný rast a nakoniec znižovali pravdepodobnosť refluxu kyseliny.

Dyspepsia, gastritída a peptický vred

Dyspepsia je chronické ochorenie, pri ktorom abnormálne fungujú orgány, hlavne žalúdok a prvá časť tenkého čreva. Je to choroba, ktorá spôsobuje ako príznaky epigastrické bolesti, pálenie záhy, nadúvanie a nevoľnosť. Dyspepsia je predbežným príznakom peptického vredu, ktorý môže nakoniec spôsobiť rakovinu. Gastritída sa týka podráždenia a zápalu sliznice steny žalúdka. Peptický vred označuje eróziu alebo otvorené bolestivé vredy na sliznici žalúdka alebo dvanástnika. Med bol identifikovaný ako silný inhibítor gastritídy a činidla spôsobujúceho peptické vredy. Klinické prieskumy preukázali, že med znížil vylučovanie žalúdočnej kyseliny a zvýšil liečivý účinok. Med sa teda berie ako doplnok výživy pre svoje antibakteriálne vlastnosti a ochranný účinok. Vysoký obsah cukru a nízke pH v mede sú výsledkom oxidačnej premeny glukózy na kyselinu glukónovú pomocou glukózooxidázy. Tento mechanizmus uvoľňuje peroxid vodíka, ktorý funguje ako antibakteriálne činidlo. Glukózooxidáza tiež pôsobí na fibroblasty a aktivátory epiteliálnych buniek potrebné na hojenie vredov.

Gastroenteritída

Gastroenteritída známa ako žalúdok alebo žalúdočná chrípka spôsobuje zápal tráviaceho traktu. Tento stav môže byť spôsobený prenosom infekčných agensov prenášaných z potravy, vodou a z človeka na človeka. Medzi príznaky gastroenteritídy patrí dehydratácia, vodnaté hnačky, nadúvanie, brušné kŕče a nevoľnosť. Existuje veľa infekčných agensov, ktoré môžu spôsobiť tento stav. Klinická štúdia od Abdulrahmana z roku 2010 uvádza liečbu infantilnej gastroenteritídy pomocou medu. Štúdia zistila, že nahradenie glukózy v štandardnom roztoku na perorálnu rehydratáciu elektrolytom (ORS) medom znížilo čas zotavenia pacientov s gastroenteritídou, pretože vysoký obsah cukru v mede zvyšuje reabsorpciu elektrolytov a vody v čreve.

Zápcha a hnačka

Chronická zápcha je bežné a rozmanité ochorenie, ktoré sa vyznačuje neprípustnou defekáciou (nepravidelná stolica a sťažený priechod stolice). Medzi zložité prejavy stolice patria príznaky ako napínanie, ťažko vylúčiteľná stolica, pocit neúplnej evakuácie, tvrdá alebo hrudkovitá stolica a predĺžený čas na stolicu. Hnačka je definovaná ako vysoká frekvencia stolice s vodnatou stolicou. Med minimalizoval patogenézu a trvanie vírusovej hnačky v porovnaní s konvenčnou antivírusovou liečbou. V inom prípade boli ľudia s diagnostikovaným syndrómom zápalového čreva (IBS), ktorí mali silnú hnačku alebo zápchu, nadúvanie a žalúdočné ťažkosti, úspešne liečení surovým medom na prázdny žalúdok.

Choroby pečene a pankreasu

Med pomáha upokojiť bolesť, vyrovnať pečeňové systémy a neutralizovať toxíny. Komplikácie v pečeňovom systéme možno pripísať oxidačnému poškodeniu. Med vykazuje antioxidačné aktivity, ktoré majú potenciálny ochranný účinok na poškodenú pečeň. Štúdia na potkanoch indukovaných poškodením pečene paracetamolom ukázala, že antioxidačná a hepatoprotektívna aktivita medu minimalizovala poškodenie pečene. Med, ktorý má pomer fruktózy k glukóze 1: 1, môže prispievať k zlepšeniu lepšej hladiny cukru v krvi, čo je užitočné pre ľudí trpiacich na tučné ochorenie pečene, pretože poskytuje dostatočné množstvo glykogénu v pečeňových bunkách. Nedostatočné ukladanie glykogénu v pečeni uvoľňuje stresové hormóny, ktoré časom zhoršujú metabolizmus glukózy. Porucha metabolizmu glukózy vedie k inzulínovej rezistencii a je hlavným faktorom tukových ochorení pečene.

Metabolické a kardiovaskulárne zdravie

Prírodný divoký med má kardioprotektívne a terapeutické účinky na srdcové poruchy a vazomotorické dysfunkcie spôsobené epinefrínom. Pozoruje sa harmonizovaný vzťah medzi aktivitou radikálového zachytávania a celkovým obsahom fenolu v mede. Príjem medu preukázal významné zníženie rizikových faktorov metabolických a kardiovaskulárnych chorôb. Med vykazuje kardioprotektívne účinky, ako je vazodilatácia, vyrovnanie vaskulárnej homeostázy a zlepšenie lipidového profilu.

Štúdia vykonaná na porovnanie metabolickej odpovede medu ukázala jeho zmierňujúce účinky proti metabolickým syndrómom (MetS). MetS sa označuje ako hyperglykémia, hypertenzia, abdominálna obezita, dyslipidémia a zvýšená adaptabilita na cukrovku, obličky a srdcové choroby. Polyfenoly v mede znižujú aterosklerotické lézie znížením regulácie zápalových a angiogénnych mechanizmov. Klinická štúdia uskutočnená na pacientoch s hyperlipidémiou ukázala, že med znížil celkový cholesterol (TC) a znateľne zabránil zvýšeniu hladín glukózy v plazme. Oxid dusnatý (NO) je metabolit prítomný v mede, ktorý má tiež kardioprotektívne funkcie.

Rakovina a onkogenéza
Rakovina prsníka

Nerovnováha v signálnych dráhach estrogénu a množenie estrogénov majú dôležitú úlohu v raste a množení rakoviny prsníka. Liečba rakoviny prsníka je spojená so zameraním na signálnu cestu estrogénového receptora (ER). Štúdia ukázala, že med má dvojfázovú aktivitu v bunkách MCF-7. Túto dvojfázovú aktivitu medu predstavuje antiestrogénny účinok pri nižších koncentráciách a estrogénny účinok pri vyšších koncentráciách, ktorý je spôsobený väzbou fytoestrogénov na estrogénové receptory.  Štúdia tiež ukázala, že med má iba cytotoxické účinky na líniu rakoviny prsníka, a nie na nezhubné bunky prsníka. To teda naznačuje, že med vykazuje vysoko špecifické a selektívne cytotoxické účinky na bunkové línie rakoviny prsníka a má dobrý potenciál ako chemoterapeutikum.

Rakovina pečene

Najbežnejším typom rakoviny pečene je hepatocelulárny karcinóm (HCC). Protinádorové účinky medu na bunky rakoviny pečene boli skúmané v rôznych experimentálnych štúdiách. Ošetrenie buniek HepG2 medom minimalizovalo množstvo hladín oxidu dusnatého (NO) v bunkách a výrazne znížilo počet buniek HepG2. To zvýšilo celkový antioxidačný profil buniek. Prežitie buniek HepG2 podporuje reaktívne formy kyslíka (ROS) a adekvátne hladiny ROS spúšťajú bunkovú proliferáciu a diferenciáciu. Túto štúdiu podporilo zníženie množstva NO po liečbe medom. 

Rakovina hrubého čreva

Väčšina rakovín hrubého čreva a konečníka začína ako polyp, ktorý zvyčajne začína na vnútornej výstelke hrubého čreva alebo konečníka a rastie smerom do stredu. Niektoré polypy nie sú nebezpečné, ale nakoniec z nich vyrastú adenómy a nakoniec môžu vyústiť do rakoviny. Štúdia, ktorá skúmala chemopreventívne účinky monoflórnych medov proti bunkovým líniám rakoviny hrubého čreva, zistila, že med inhibuje množenie buniek rakoviny hrubého čreva. Na vyšetrenie účinku medu sa použil zápal vyvolaný peroxidom vodíka v bunkách rakoviny hrubého čreva. Výsledky ukázali, že med potlačil zápal v rakovinových bunkách.