O nás

Logo Gamy Lavandeland

Od nenápadnej levanduli k poli voňavej romanci a bzukotu včiel na Vrbovčianských kopaniciach.

Moje meno je Ing. Martin Mareček-Kolibiský, som „hobby“ včelárom a zároveň pestovateľom medonosných rastlín (levandule, rozmarínu atď.). Vytvoril som svoju značku „Gamy Lavandeland„.

Všetko to začalo v roku 2014, kedy som navštívil Francúzsko a tak ako je známe bola všade levanduľa. V tom roku sa mi levanduľa, tak povediac vryla pod kožu. V tejto krajine má dlhú históriu. Z Francúzska som si doviezol zo pár semien levandule a dokázal som vypestovať túto rastlinu zo semienka pravej francúzskej levandule. Pravá Provensalská levanduľa, žiadny lavandin. Levanduľa sa  stala vášňou, relaxom a osudovou plodinou. Po tomto zážitku som sa pestovaniu levandule začali venovať vo veľkej miere. Rozširujem si vedomosti a poznatky o tejto plodine a vytvárame jej prostredie pre život na Slovensku. Moje schopnosti, skúsenosti a poznatky o levanduli sa stále znásobujú. Každým rokom dopestujem 200 až 350 rastlín zo semienka a tiež štepením (rúbavaním) najlepších „odrôd“, ktoré som dopestovali. Levanduľa dopestovaná zo semienka je každá iná (má inú vôňu, iný charakter farby a pod.). Toľko o mne a levanduli.

Včely a levanduľa patria k sebe

V roku 2018 som sa stal včelárom. Včely a ich život ma vždy fascinoval, tak som sa zameral práve na ne. Začal som s tromi včelstvami a snažím sa udržateľne rozširovať moju „flotilu“ včelstiev. Taktiež sa snažím vytvárať udržateľné podmienky na ich žitie, rozvoj a ochranu v našej domovine. Preto vysádzame levanduľu, rozmarín, pôvodné lúčne kvety a ďalšie rastliny na podporu včiel.

Mám ďalšie nápady pre udržateľný rozvoj a ochranu včiel a taktiež rastlín.
Týmto spôsobom sa budem snažiť robiť osvetu včelárstva na Slovensku a prípadne v zahraničí.
Na záver Ďakujem všetkým, ktorí ma podporujú a taktiež Vám, ktorí ste navštívili môj web.