Vakcína proti moru včelieho plodu

Už tento rok sa budú očkovať včely v amerických komerčných chovoch. Americké ministerstvo poľnohospodárstva schválilo používanie vakcíny proti moru včelieho plodu vyvinutú spoločnosťou Dalan Animal Health (https://www.dalan.com/science).

Ide o prvú vakcínu určenú včelám, táto vakcína má chrániť včely pred morom včelieho plodu vyvolaného baktériou Paenibacillus larvae. Vakcína bude zo začiatku prístupná len komerčným chovateľom včiel. Pred touto vakcínou neexistovala žiadna iný vakcína určená včelám a taktiež žiadna určená na liečbu moru včelieho plodu. V USA včelári podávajú u infikovaných včelstiev antibiotiká, aby zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy.

Vakcína obsahuje mŕtve buňky baktérie Paenibacillus larvae a aplikuje sa primiešaním do krmiva určeného pre včelie robotnice. Robotnice látky z vakcíny zapracujú do materskej kašičky a kŕmia s ňou matku. Matka nakŕmená touto kašičkou zabudujú fragmenty vakcíny do vaječníkov a vajíčok. Larvy, ktoré sa vyvíjajú z týchto vajíčok vykazujú imunitu proti moru včelieho plodu. Štúdia uskutočnená v Dalan Animal Health dokazuje, že v imunizovaných včelstvách klesá úmrtnosť lariev na mor včelieho plodu. Vakcína neobsahuje geneticky modifikované organizmy a môžu sa používať aj v ekologickom poľnohospodárstve.

Výskyt moru včelieho plodu je na Slovensku a Českej republike, ak sa vyskytne likvidujeme nakazené včelstva aj používané vybavenie.

Spoločnosť ďalej vyvíja Dalan Animal Health vakcínu proti hnilobe včelieho plodu vyvoláva baktéria Melissococcus plutonius.

Budeme to naďalej sledovať a informovať vás.