Rok včelára – FEBRUÁR

Na prelome Januára a Februára vrcholí zima, teploty sú pod bodom mrazu a včely sú stále v zimnom chumáči. V našej oblasti Vrbovčianských kopaníc môžeme koncom februára za priaznivého počasia pozorovať prvé prelety včiel. Tieto prelety využívajú na vyprázdnenie sa.

Čo sledujeme vo Februári

Po kontrole podmetovej podložky môžeme pozorovať stav včelstiev. Niektoré včelstvá obsadzujú viac rámikov v úle niektoré menej. Pre porovnanie dávame dva rôzne obrázky podmetovej podložky z dvoch včelstiev, ktoré sú na včelnici v úľoch vedľa seba. Kedy obe podložky boli v úle od septembra. Na obrázku 1 môžeme pozorovať, že včelstvo je v 7 uličkách a spotrebovalo výrazné množstvo zásob. Naopak na obrázku 2 je včelstvo v 5 uličkách a spotrebovalo zhruba 1/5 zásob. Môžeme konštatovať, že včelstvo na obrázku 1 je veľmi silné, nevyskytovali sa tam mŕtvolky včiel vo veľkom počte čiže nič ich nevyrušilo vo vnútri úľa. A včelstvo na obrázku 2 môžeme zhodnotiť ako priemerne silné včelstvo. Sami sme zvedavý ako budú vyzerať tieto včelstvá na jar a v samotnej sezóne.

Obrázok 1
Obrázok 2

Kvapôčky vody na podložkách znamená, že včelstvá plodujú. Od zmeny slnovratu v decembri včelstvá reagujú na predlžujúce sa dni, že matka začne plodovať.

Samozrejme teraz v období Február – Marec čaká včelstvo najväčšia výzva, i keď do teraz prežilo tieto dva mesiace sú veľmi zradné. Teplota vzduchu sa zvyšuje a je často veľmi premenlivá, striedanie tepla a zimy. Včelstvá niekedy reagujú masívnym kladením nových včiel a práve tento fakt ich môže zničiť.

Program včelára

Ak včelár si ešte nezaobstaral alebo nevyrobil úle a príslušenstvo k nim na ďalšiu sezónu. Doporučujem tieto činnosti ako náter úľov, stavba rámikov, očistenie medníkov a pod., urobiť práve v mesiaci Február. Nachystáte si potrebné veci už k sezóne a keď Vás prekvapí doba rojenia tak ste nachystaný. Mesiace ako Marec a Apríl by som využil sadením rastlín, stromov a celkovému rozvoju biodiverzity na vašej včelnici a v jej okolí. Vzhľadom na práce včelára a škodcov je tento mesiac prakticky rovnaký ako Január.