Máme tu Január rok 2021, prišli Traja králi a po nich tá pravá zima, sneh a teploty pod 0°C. Včielky zimujú už mesiac a pol v zimnom chumáči, už je to pre ne dlhý čas čo neboli na svetle vonku. Tento stav bude pokračovať približne do začiatku marca. Všetko však záleží od počasia.
Čo môžeme v tomto mesiaci sledovať?
Veľkým problémom je počasie, ak dochádza k prudkým výkyvom teplôt behom pár dní a počasie je nestabilné, včely na to reagujú veľmi negatívne. Teplé a zimné periódy počasia zapríčiňujú, že včely reagujú na teploty stiahnutím a roztiahnutím chumáča. Dokonca ak sú vyššie teploty môže prísť i k predčasnému plodovaniu včelstva. Počasie teda má veľký vplyv na zdravie a fungovanie včiel. Ideálne je, ak sa teploty postupne menia a sú stabilné. Výkyvy môžu zapríčiniť až úhyn celého včelstva.
V tomto období mrazov a sneženia maximálne kontrolujeme 1 za 3 týždne pomocou fonendoskopu stav včiel. Priložením fonendoskopu na stenu úľa počúvame hluk alebo bzukot včiel, jemne poklopeme na úľ, hluk by sa mal na pár sekúnd zvýšiť a potom by mal stíchnuť to je znak, že včely sú v super kondícií. Dobrým zakŕmením, zazimovaním a liečením od chorôb, ktoré prebehli na jeseň by nemal byť problém s prežitím včiel. Ja osobne tieto praktiky poslúchania včelstiev nepraktizujem a včely neruším počas tuhých mrazov a zimy. Maximálne im v maximálnej tichosti očistím letáč od snehu, aby prúdilo dostatok vzduchu do úľa. Zima je pre včely stresové obdobie a veľmi intenzívne na ne vplývajú hluk a vibrácie prostredia, je to stresové obdobie. Ak je človek v strese, tak koná iracionálne a rovnako i včely.
Včely zimujeme len v plodisku nedávame žiadne ďalšie nástavky, v budúcnosti ale chceme skúsiť zimovanie na ďalšom nástavku.
Je pravdou, že po zimnom slnovrate ako sa dni predlžujú včely vnímajú tento jav ako začiatok plodovania a práve paradoxne v tomto období najväčších mrazov dochádza k prvému plodovaniu – kedy matka začína klásť vajíčka do buniek, ale len v rámci chumáča, aby teplota na vývin plodu bola 35 °C. Túto skutočnosť môžeme sledovať na väčšej spotrebe zásob.
Škodcovia zimy.
Veľmi často sa stáva počas zimy, že do úľa sa dostane myš alebo iný škodca. To môžeme spozorovať už na úle, ak je poškodený alebo šumom z úľa. Veľkými škodcami sú taktiež vtáky, ktoré rušia včely ako napríklad ďateľ alebo sýkorky. V tomto období majú menej potravy. Vtáky začiatkom jari a počas sezóny chytajú včely za letu. Máme to odpozorované, že pri úle sedeli vrabce a sýkorky a chytali včely za letu.
Činnosti včelára v zime?
Včelár by tento čas mal využiť na rozvoj poznatkov z literatúry, ale hlavne by si mal nachystať úle, rámiky a všetky potrebné veci na ďalšiu sezónu. Práve Január a Február je obdobie na to ako stvorené, aby si včelár spravil plán čo počas sezóny bude produkovať a nachystal si k tomu prostriedky a veci k tomu potrebné. Ak má nedostatok rámikov a úľov, tak by si ich mal vyrobiť, ak je manuálne zdatný a má k tomu nástroje a stroje. Prípadne zakúpiť a skonštruovať, úle ošetriť náterom. A mal by taktiež dbať na rozvoji biodiverzity na včelnici a v jej okolí. Hľadať rastliny a byliny, ktoré by sa hodili do prostredia a hlavne by mali dostatočný prísun nektáru a peľu pre včely.