Trúdie mlieko

Lekáreň v úli

Trúdie mlieko alebo tiež homogenát trúdích lariev je celý obsah bunky včelieho plástu s larvou trúda. Z výskumov sa zistilo , že i trúdy majú schopnosť liečiť. Konkrétne larvy trúdov. Trúdie mlieko obsahuje vitamíny, lipidy, stopové prvky, aminokyseliny, proteíny, fermenty a dokonca hormóny, prírodný progesterón a testosterón. Najúčinnejším sa však zdá byť pri terapii endokrinného a kardiovaskulárneho systému, sexuálnych porúch a sterility. 

Preukázané výskumy:

  • Problémy s plodnosťou a látka posilňujúca libido.
  • Zníženie hladiny cholesterolu a triglyceridov.
  • Hepatoprotektívne činnosti a stimulujú imunitný systém.
  • Liečivý účinok pri nervových a duševných chorobách.
  • Prostriedky na liečbu chorôb močových ciest, cukrovky, hnačiek, na zmiernenie bolesti na hrudníku, migrény, zápchy a na prevenciu strií na pokožke tehotných žien.

Čo to je trúdie mlieko?

Homogenát plodov trúdov je mliečna, hustá látka krémovej konzistencie. Jeho farba sa pohybuje od bielej a žltkastej až po bledošedú. Vyznačuje sa sladkou, mierne kyslastou chuťou a výraznou vôňou podobnou vôni materskej kašičky.

Prečo je homogenát tak zázračný?

Homogenát z trúdieho plodu je málo známy včelí produkt používaný v ľudovom liečiteľstve na liečbu rôznych zdravotných problémov. Je to veľmi výživná mliečna látka s vysokým obsahom výživných látok: bielkoviny, lipidy, mastné kyseliny, sacharidy, vitamíny (A, B, E a D) a minerály. Navyše, ak sú zhromaždené v počiatočnom štádiu vývoja lariev, sú predovšetkým bohatým zdrojom pohlavných hormónov (testosterón, progesterón a estradiol). Niektorí včelári považujú plod trúdov za odpadový produkt, hoci v niektorých krajinách ho používajú na boj proti Varroa

Medzitým sa v mnohých vedeckých správach potvrdil liečivý účinok homogenátu trúda pri liečbe urgentných globálnych zdravotných problémov, vrátane ovariálnej dysfunkcie u žien a mužskej neplodnosti –  je navyše zdrojom mužských (testosterón) aj ženských pohlavných hormónov (estradiol, progesterón, prolaktín) , porúch štítnej žľazy a imunity, ako aj podvýživy u detí.

Trúdie mlieko je jedným z včelích produktov, ktoré nie sú v Európe bežne známe, ale je uznávaným a často používaným liekom v niektorých krajinách sveta, ako sú Rumunsko, Čína, Zambia, Senegal a Ekvádor.

Dávkovanie

Bohaté chemické zloženie plodov trúdov prispieva k vysokému stupňu biologickej aktivity a vedie k priaznivému účinku na ľudský organizmus. Vďaka vysokému obsahu bielkovín, vitamínov a hormónov plod trúdov účinne zabraňuje procesom bunkového starnutia a mnohým chorobám. 

Zvyčajná denná dávka odporúčaná výrobcami apilarnilu pre dospelých je asi 300 mg, ktorú je možné v prípade potreby zvýšiť na 600–900 mg. Toxikologické štúdie však v dostupnej literatúre úplne chýbajú, ani neboli stanovené nepriaznivé účinky alebo toxická dávka.

Záver

Trúdí plod je bohatý na živiny, málo známy včelí produkt, ktorý vykazuje veľa prospešných liečivých a terapeutických vlastností. Odpradávna sa používal ako lacný, bezpečný a efektívny prírodný prostriedok proti rôznym chorobám. Niektoré z biologických a terapeutických účinkov plodov trúdov boli potvrdené uskutočňovaním laboratórnych pokusov a pokusov na zvieratách alebo ľuďoch in vivo. Vedci, bohužiaľ, len teraz začali objavovať množstvo zdravotných výhod konzumácie tohto málo známeho včelieho produktu. Medzitým kvôli vysokej miere hormonálnej aktivity plodu trúdov by sa mal dôkladne preskúmať, aby sa mohol v budúcnosti bezpečne používať ako súčasť všeobecne akceptovaných farmaceutických výrobkov. Z dôvodu hlásených prípadov alergie je potrebné vziať do úvahy toxikologické aspekty nadmerného používania plodov trúdov.

Zdroj: Sidor, E.; Dżugan, M. 2020. Drone Brood Homogenate as Natural Remedy for Treating Health Care Problem: A Scientific and Practical Approach.