Materská kašička

Včelárstvo je veda, alchýmia, umenie predlžovania a udržiavania zdravia pomocou produktov získaných z včelích úľov, ako je med, včelí chlieb, včelí jed, včelí peľ, propolis, trúdie mlieko a materská kašička. V posledných rokoch došlo k rýchlemu použitiu včelích produktov v tradičnej aj modernej medicíne. Pojem funkčné jedlo sa vzťahuje na jedlo, ktoré má schopnosť podporovať lepšie fyziologické alebo psychologické zdravie v porovnaní s tradičnými upravenými a výživovými potravinami. Tieto účinky pozitívne prispievajú k vynikajúcemu udržiavaniu zdravia, pohode a redukcii chronických chorôb

Výskumy a zdravie

Materská kašička je jedným z včelích produktov, ktoré majú potenciál pri rôznych spôsoboch liečenia chorôb ľudí. Tu je 11 potenciálnych výhod materskej kašičky:

 • Obsah rôznych živín, vitamínov, minerálov,
 • má antioxidačné a protizápalové účinky,
 • znižuje riziko srdcových chorôb ovplyvnením hladín cholesterolu,
 • pomáha pri hojení rán a oprave pokožky,
 • špecifické bielkoviny môžu znižovať krvný tlak,
 • reguluje krvný cukor znižovaním oxidačného stresu a zápalov,
 • antioxidačné vlastnosti môžu podporovať zdravú funkciu mozgu,
 • môže pôsobiť proti starnutiu rôznymi spôsobmi,
 • podporuje imunitný systém,
 • znižuje vedľajšie účinky liečby rakoviny,
 • môže liečiť určité príznaky menopauzy.
 • ďalšie ešte nezistené účinky na zdravie človeka.
Reprodukčné zdravie

Klinická štúdia uviedla, že materská kašička je účinná pri znižovaní predmenštruačného syndrómu. Klinickej štúdie uviedla účinnosť materskej kašičky pri liečbe močových problémov a podpore kvality života u žien po menopauze. Materská kašička má ochranné účinky proti reprodukčnému toxínu vyvolanému oxymetolónom (OXM), čo je aktívny steroid odvodený z testosterónu ako obranný mechanizmus. Posledné štúdie ukazujú, že materská kašička chráni pred oxidačnými poraneniami v semenníkoch myší a že obsahuje látky stimulujúce spermatogenézu, ktoré inhibujú produkciu prozápalových cytokínov. Ďalšia štúdia na samcoch králikov preukázala jeho pozitívne účinky na plodnosť, kvalitu a výdaj spermy a koncentráciu testosterónu, celkových bielkovín a glukózy v krvi. Počet mŕtvych a abnormálnych spermií klesal so znižovaním biomarkerov oxidačného stresu. Materská kašička sa tradične používa na liečbu symptómov menopauzy tým, že vyvažuje hormonálnu koncentráciu v krvi, znižuje hladinu folikuly stimulujúcich hormónov (FSH) a zvyšuje koncentráciu estrogénu vo veku myší. 

Neurodegeneratívne a starnúce choroby

Slabý psychický stav a výkon, ako napríklad v prípade Alzheimerovej choroby, väčšinou pociťujú starší jedinci v dôsledku starnutia. Materská kašička stimuluje fyzické a duševné funkcie starších ľudí a zvyšuje ich chuť do jedla a váhu. Štúdia ukázala, že materská kašička mala pri Alzheimerovej chorobe neuroprotektívne účinky. Behaviorálny a neurochemický účinok materskej kašičky sa chemicky skúmal u starnúcich potkanov. Štúdia potvrdila lepšiu kognitívnu výkonnosť a predĺžila životnosť starších zvierat, ktorým bola podaná materská kašička. Ďalšia štúdia uvádza, že materská kašička obsahuje faktory podporujúce dlhovekosť a predlžuje životnosť. Ďalšia štúdia tiež uvádza zlepšenie duševného zdravia človeka pri požití materskej kašičky počas šiestich mesiacov. 

Hojenie rán

Materská kašička zvyšuje aktivitu hojenia rán. V in vivo aj in vitro modeloch hojenia rán boli ľudské fibroblasty pod vplyvom materskej kašičky schopné migrovať a zvyšovať hladiny sfingolipidov znížením sekrécie a tvorby kolagénu. Včelia materská kašička, tak skrátila dobu liečenia deskvamovaných kožných lézií. Ďalšia štúdia o použití materskej kašičky, tiež preukázala ochranný účinok na ľudskú pokožku pred fotostarnutím vyvolaným ultrafialovým žiarením B podporou produkcie kolagénu. Krytie materskej kašičky je okrem štandardnej liečby, tiež efektívnym spôsobom liečby vredov na diabetických nohách. Je to spôsobené jeho vazodilatačnými účinkami okolo postihnutej rany, ktoré môžu pomôcť rozšíriť krvné cievy a zvýšiť prietok krvi. Pomáha tiež predchádzať infekciám v dôsledku svojich antimikrobiálnych aktivít.

Nežiaduce účinky 

Materská kašička môže u ľudí spôsobiť alergické reakcie od žihľavky, astmy až po fatálnu anafylaxiu . Výskyt alergických vedľajších účinkov u ľudí konzumujúcich materskú kašičku nie je známy. Riziko alergie na materskú kašičku je vyššie u ľudí, ktorí majú iné alergie.

Čo je materská kašička?

Materská kašička (MK) je žľazovitý bielo-žltkastého sekrét, kyslej chuti, s miernou charakteristickou vôňou fenolu. Rôzne fenolové zlúčeniny prispievajú k funkčným vlastnostiam včelích produktov vrátane ich antioxidačných, antimikrobiálnych, antivírusových, protizápalových, protiplesňových, hojivých účinkov a kardioprotektívnych aktivít. Materská kašička je výlučná výživa pre všetky larvy včiel od vyliahnutia do tretieho dňa života. Z lariev, z ktorých sa vyvinie kráľovná, sú kŕmené MK až do piateho dňa života lariev, a potom MK zostáva vyhradeným krmivom pre výživu včelej kráľovnej po celý život. Je tiež známa ako „superpotravina“, ktorú konzumuje výlučne včelia kráľovná. Okrem toho má MK, tiež významný vplyv na dĺžku života včiel. Včela robotnica žije asi 45 dní, zatiaľ čo včelia kráľovná môže žiť až päť rokov, počas ktorých je schopná plodiť za deň ekvivalent jej hmotnosti vo vajciach (približne 2000 –3 000 vajec denne počas niekoľkých rokov).

MK je citlivá na svetlo a teplo a podlieha oxidácii na priamy kontakt so vzduchom.

História

Prvé historické poznámky o MK pochádzajú zo starovekého Grécka, Gréci si mysleli, že „ambróziu“ = nektár, ktorý dal nesmrteľnosť bohom Olympu, čiastočne obsahoval MK. V tom čase už bol konzumovaný bez znalosti jeho konkrétnych účinkov a historici uviedli, že voštiny boli nastrúhané s medom, larvami, propolisom , peľom a MK a konzumovali sa čerstvé. Používanie MK ako funkčného produktu a zvyšujúceho zdravie bolo skúmané od začiatku 60. rokov, 20. storočia s vývojom „Apiterapie“. Od tej doby boli objavené zvláštnosti a vlastnosti MK a dosiahla široké používané v terapii.

Prečo je kašička tak zázračná?

MK je kyslý koloid (3,6–4,2  pH) zložený hlavne z vody (50% – 60%), bielkovín (18%), sacharidov (15%), lipidov (3% – 6%), minerálnych solí (1,5%) a vitamínov. MK obsahuje teda všetky vo vode rozpustné vitamíny skupiny B, ako je tiamín (B1), riboflavín (B2) a pyridoxín (B6), ako aj niacín, biotín, kyselina listová, inozitol a minerály (vrátane sodíka, draslíka, chrómu, horčíka, niklu), a 20 esenciálnych aminokyselín, cukrov, sterolov, zlúčenín fosforu, acetylcholínu, gama globulínu, nukleových kyselín a výživných látok potrebných pre zdravie. Na základe modernej spektrometrickej analýzy bolo v materskej kašičke zistených približne 185 organických zlúčenín. Royalaktín je najdôležitejšou bielkovinou v materskej kašičke. Včelia materská kašička sa navyše skladá z významného počtu bioaktívnych zlúčenín, vrátane kyseliny 10-hydroxy-2-decénovej (HAD), ktorá má niektoré imunomodulačné vlastnosti. Mastné kyseliny, proteíny, oxid N1 adenozínmonofosfát (AMP), adenozín, acetylcholín, polyfenoly a hormóny ako testosterón, progesterón, prolaktín a estradiol sú ďalšie užitočné bioaktívne zložky, o ktorých sa uvádza, že sú v materskej kašičke prítomné.

Zloženie MK sa môže líšiť v závislosti na sezónnych a regionálnych podmienkach stravovania s metabolitmi a zmenami vo fyziológii zdravotných včiel, ako aj s vekom lariev u včiel, taktiež na MK vplýva genetika a rasa včiel. Peľové zrná sú v MK vždy prítomné ako kontaminant a môžu byť veľmi užitočné ako indikátory geografického pôvodu a môžu obohatiť MK o niektoré bielkoviny z rastlín.  Včelia materská kašička sa široko používa ako komplex výživy v boji proti rôznym chronickým zdravotným stavom. Ďalej je to jeden z výnosných liekov pre ľudí v tradičnej aj modernej medicíne. Tiež sa mu pripisuje veľa farmakologických aktivít, ako sú antibakteriálne, protinádorové, antialergické, protizápalové a imunomodulačné účinky. Materská kašička má silnú antibiotickú aktivitu proti baktériám a plesniam. Boli tiež preukázané účinky materskej kašičky na aterosklerózu, artritídu, diabetické vredy nôh, opravu tkanív, kolagén, bradavice a účinky podobné estrogénu.