Začínajúci mladý včelár!

Čo raz menej mladých ľudí (veková kategória 17 – 25 ročných) sa chce venovať včelárstvu a chovať včely.

Každý človek má nejaké hobby alebo ako sa povie „koníček“. Starí skúsení včelári/ky odchádzajú a mladých to nebaví lebo majú iné záujmy hlavne a veľa času trávia na sociálnych sieťach alebo v inej sfére digitálnej reality. Preto práve takto sa Vás všetkých budem snažiť osloviť formou virtuálnej reality a blogu sa snažiť propagovať slovenské včelárstvo a včelárstvo ako také a pomôcť k rozvoju tohto remesla, aby sa dostalo do povedomia a získalo viacej možností ako sa presadiť.

Jedným z nich som i ja.

Ak sa nejaký mladý včelár/ka nájde, tak je to taký zväčša, ktorého k tomu viedli rodinný príslušníci. Ale nájdu sa i výnimky, ktorí si všetko naštudovali sami a hľadali rady mimo rodiny, u svojich známych. Jedným z nich som i ja. V našej rodine sme nemali včelára a čiže nemáme „včelársku“ tradíciu ako niektoré rodiny. Mňa včely fascinovali od detstva. Keď som bol malé dieťa už vtedy som sníval, že jedného dňa budem mať včely. V tom čase som samozrejme nevedel ako sa včely správajú, aké sú pre ľudstvo dôležité, ako sa včely chovajú a čo musí včelár pre ne robiť, aby boli v dobrej kondícii a prežili.

Včelárstvo je malou alchýmiou.

Počas štúdia na univerzite som si povedal, že začnem čítať knihy a študovať materiály zaoberajúce sa včelárskou tematikou. Po prečítaní niekoľkých kníh som nadobudol veľa teoretických vedomostí o včelách. Neostal som len pri teórii, ale začal som sa stretávať so včelármi, aby mi priblížili život včiel a ich kolónie. Chovatelia včiel mi vysvetlili a ukázali základy starostlivosti o včelstvo a v tom som zistil, že to hraničí až s alchýmiou. Po skončení štúdia na univerzite som si povedal, že si splním sen a začnem chovať včely a budem včelárom. Tento sen som si splnil v mojich 24 rokoch. Začal som s tromi včelími rodinami. Keď som včelie kolónie s úľmi dal na miesto tak som cítil neopísateľnú radosť splneného sna. Veď o tom je život byť šťastný. Po mesiacoch driny kedy som študoval na univerzite a popri štúdiu som vo voľnom čase študoval a čítal o včelách, sa to konečne stalo a včely boli moje.

Niečo pre nových včelárov.

Teraz by som povedal pár rád pre začínajúcich včelárov, ľuďom rozmýšľajúcimi nad včelárením, alebo tým ktorých týmto oslovým:  V prvom rade sa nebojte včiel, je to krásne hobby a odporúčam ho každému, človek sa uvoľní, keď trávi čas na včelnici a zabudne na všetko, čo sa deje keď otvorí úľ s týmito zázračnými stvoreniami. Včely nie sú hmyz, ktorý bodá je to skupina živočíchov od ktorých by si malo brať príklad každé jedno spoločenstvo.

Ak si sa rozhodol byť včelárom, tu ponúkame pár typov a dobrých rád na začiatok:

  • Naštuduj si tematiku včelárstva, včiel a doporučujem i rastlín, aby si dokázal vytvoriť dokonalé podmienky pre znášku nektáru a peľu.
  • Stretávaj sa so včelármi, aby ti prakticky ukázali, čo v úli nájdeš a základy práce na včelnici.
  • Skôr než si kúpiš včelstvá a potreby na ich chov, vybuduj si včelnicu s rastlinami tzv. včeliu záhradu.
  • Nakúp si základné náradie a doplnky, ktoré potrebuješ pri práci so včelami: včelárske oblečenie, včelárske rukavice, rozperák, dymák, včelárska metlička, 3 úle, rámiky, medocukrové cesto, medzistienky, rojáčik, bude Vás to stáť cca 650€ .
    Ďalej budeš potrebovať na medobranie: medomed, odviečkovaciu vidličku, nádoby na uskladnenie medu, odviečkovače, filtráciu – dve nerezové sitá.
  • Vybrať vhodné miesto pre včely.
  • Zbuduj si na začiatok aspoň 3 včelstvá – vlastná skúsenosť. Každé včelstvo je iné a pri troch sa naučíš najviac do tohto remesla. A ak by niektoré neprežilo zimu máš stále na čom stavať a rozširovať, prípadne možnosť spájať slabé včelstvá.
  • Ešte budeš potrebovať rozhľad a energiu na začiatok.

Týmto sa v tomto príspevku s Vami lúčim, v prípade otázok a viac informácií píšte na gamylavandeland@gmail.com

Váš Gamy Lavandeland