Ako som si splnil sen!
Ako som v predchádzajúcom príspevku písal, splnil som si sen. Život je o plnení snov, každý človek by si mal ísť za svojím snom. Ale treba počítať s faktom obetovania a tvrdého úsilia.
Moje začiatky so včelárením
Prejdime k tomu môjmu príbehu, ako som začínal ja. Skôr ako som si zaobstaral včelie rodiny a naučil som sa ako sa starať o včielky, tak sme vybudovali („včeliu záhradu“). Išlo o myšlienku vytvoriť včelám podmienky na to, aby mali počas roka stále znášku nektáru a peľu. Touto diverzifikáciu rastlín sme zaistili vo veľkej miere pestrosť a neustále kvitnúcu záhradu, čo včely potrebujú na rozvoj. Samozrejme nič nie je dokonalé, tak stále túto záhradu vytvárame a spestrujeme jej rozmanitosť, aby sme zabezpečili trvale udržateľný rozvoj našich včiel.
Keď sa vrátime k začiatkom mojej cesty včelára tak na jeseň som si kúpil z našetrených peňazí prvé 2 úle a základnú včelársku výbavu. Čiže som bol na jar roku 2019 prichystaný už mi chýbali len včelstvá. Prišla jar kedy včelie kolónie dostanú rojovú náladu čo znamená, že včelia matka (kráľovná) začne viac plodovať (klásť vajíčka). Zvyšuje sa počet včiel v jednom včelstve a snažia sa rojiť, teda z jedného včelstva vytvoriť dve. Tak som si zaobstaral dve vyrojené včelstvá v plnej sile. A po pár dňoch som dokúpil ďalšie úle a zohnal ešte jeden menší roj. Práve tento menší a slabší roj bola pre mňa osobne vysoká škola včelárstva.
Popri dvoch silných včelstvách, ktoré išli ako z knihy o včelách všetko išlo ako malo. Matka plodovala, včielky pracovali, vytvárali zásoby medu, a presne tak ako to má vyzerať v plnohodnotnom úli. Ale vždy keď som otvoril úľ s tým slabším rojom videl som, že niečo nie je v poriadku. Kráľovnú som nevedel nájsť nikde som nevidel plod. Bolo mi to zvláštne lebo v literatúre keď som študoval som nenašiel niečo takéto, bol tam vždy len opísaný ten dokonalý stav včelstiev.
Včelár manažér
Potreboval som radu a hral som sa na včelára manažéra (mimochodom som vyštudovaný priemyselný manažér). Hľadal som a riešil som kde je problém. Kládol som si otázku typu: Je to roj bez matky? Tak skúsim dať z iného včelstva rámik s max. 2 dňovým plodom a ak si vytvoria matečník (bunka v ktorej sa vyvíja včelia matka), tak sú bez včelej matky. Vložil som 2 rámiky s plodom a skontroloval som ich o 2 dni, no matečník ani jeden. Čo teraz? Včelstvo som znovu skontroloval, ale matka a ani nové vajíčka nikde. Tak som potreboval už radu od včelára so skúsenosťami.
Život s mojimi včelami
Opísal som mu situáciu a povedal mi, že je to pravdepodobne roj bez oplodnenej matky a mám počkať pár dní. A tak to aj bolo. Po 9 dňoch včelia matka začala plodovať. A práve preto hovorím, že práve pri tomto včelstve som sa naučil najviac. Človek sa neučí z toho keď všetko ide ako má, ale učí sa práve vtedy keď vznikne nepredvídateľná situácia. A v tomto prípade mi tiež pomohlo, že som mal nejaké vedomosti z odbornej včelárskej literatúry, známeho včelára a tiež to, že som začínal z viac ako jedným včelstvom. A problém som vyriešil a teraz viem ja poradiť iným, aký je možný problém. Presne ako sa človek v profesionálnom živote stáva rokmi praxe a skúsenosťami napr. manažérom alebo lekárom, tak sa stáva taktiež v osobnom živote napr. manželom. Manažérom alebo lekárom nie si len tým, že si vyštudoval a máš titul z Univerzity, manželom nie si len tým, že si mal svadbu, a taktiež nie si včelárom len preto, že máš včely. Tieto vlastnosti a postavenia v živote sa budujú skúsenosťami a tým čo človek pre to robí, ako reaguje, ako vystupuje, čo dokázal v danej oblasti atď.
Prvý med a prvá zima
Ako začínajúci včelár v tom roku som sa najviac tešil na nejaký výsledok, čiže na med. Na výsledok práce nie len mojej, ale hlavne mojich včiel. Z prvého medu som sa veľmi tešil bola to tak povediac akcia v kruhu najbližších kde každý z členov blízkej rodiny si chcel vyskúšať ako sa odviečkováva rámik s medom, ako funguje vytáčanie medu a ako bude chutiť med od mojich včiel. V auguste sme vytočili med a učil som sa ako zakŕmiť včely na zimu a ako ich liečiť. Bolo to náročné a dával som si veľký pozor na to, aby všetko prebehlo ako má lebo včelstvá boli silné a vitálne. Chcel som, aby som na jar začínal s „flotilou“ troch včelstiev. V podstate, aby mi všetky prežili prvú zimu. Prežili!!!!!
Na konci roka som si sumarizoval rok ako včelár. Čo som spravil dobre, na čom zapracovať, čo vylepšiť a s čím novým začať v ďalšom roku. Vtedy som sám sebe povedal, že som to zvládol sám a že som včelár!
Týmto sa v tomto príspevku s Vami lúčim, v prípade otázok a viac informácií píšte na gamylavandeland@gmail.com
Váš Gamy Lavandeland