Slovenský Levanduľový esenciálny olej

Ako sme už písali o Levanduli lekárskej je práve vhodný čas napísať pár slov k esenciálnemu oleju z levandule. Levanduľový esenciálny olej je jeden z produktov, ktorý vieme získať z levandule. Už starí Egypťania používali levanduľový esenciálny olej na mumifikáciu.

Čo je to vlastne esenciálny olej?

Esenciálny olej je najéterickejšia časť rastliny, lebo obsahuje koncentrát vôní rastliny. Keďže levanduľa je aromatická rastlina, tak obsahuje koncentráciu vonných látok a molekúl. Olej sa vyrába destiláciou, len u aromatických rastlín sa dá získať olej destiláciou. Ako para prejde cez kvety levandule otvorí jej bunky (vesikuly), ktoré obsahujú aromatické molekuly. Tieto aromatické molekuly sa zmenia na plynnú formu a následne je potrebné ich len schladiť, aby sa docielilo kvapalného stavu molekúl arómy. Ak sa tieto molekuly dostanú do kvapalného stavu, stane sa z nich tzv. esenciálny olej, ktorý stačí len naplniť do nádob a môžeme používať.

Každá rastlina levanduľa obsahuje variety vône. Táto odlišnosť vôni levandule a samotný výsledný parfum levandule je ako DNA levandule, pretože hovorí o pôde, v ktorej levanduľa rástla, ako často pršalo v danom roku, na ako svahu rástla, z ktorej strany fúkal vietor, kedy bola zberaná, akým spôsobom bola destilovaná, je to ako veľká kniha zápisov o danom roku a danej rastline. Esenciálny olej obsahuje pamäť slnka a dažďa, tepla a zimy, silu vetra a všetky možné aspekty ktoré vplývajú na rastlinu. Všetky tieto faktory sú obsiahnuté vo vôni levandule, dokážeme cítiť vôňu sena, broskyne, vanilky, kumarin. Aj my sme si všimli, že aj naše kvety levandule, každý rok voňajú inou charakteristikou vône.

My sme náš prvý levanduľový esenciálny olej vyrobili v roku 2018, bolo ho veľmi málo. Na druhej strane sme skúsili, že je to výborná práca, spôsob ako zvýrazniť a získať vôňu levandule a spôsob ako využiť levanduľu.

Levanduľový esenciálny olej Gamy Lavandeland

Účinky levanduľového esenciálneho oleja.

Levanduľový esenciálny olej možno použiť na ošetrenie rán po bodnutí hmyzom, obklady na rany po spálení alebo opálení. Levanduľa blahodarne pôsobí na nervový systém, taktiež esenciálny olej z levandule možno použiť, ak máte stresové obdobie, trpíte úzkosťou, máte problémy so spaním stačia 2 – 3 kvapky levanduľového oleja si rozotrieť na ruky a dýchať alebo nakvapkať na vankúš a bude sa Vám dobre spať. Vôňa oleja totiž spôsobuje chemické reakcie v našom mozgu a tele, vytvára pocit pokoja. Lieči kožné ochorenia ako akné, lupiny na hlave, rôzne plesňové ochorenia kože (Obrázok: Účinky levanduľového esenciálneho oleja). Na obrázku vidíte moju kožu pred a po aplikácií levanduľového oleja. Olej mi pomohol vyliečiť plesňové ochorenie kože a preto si ho tak veľmi cením a vyrábam. Je to zázrak. Náš olej taktiež využívame pri liečbe alebo prevencií chorôb u včiel. Pomocou levanduľového esenciálneho oleja sme odstránili u úľov a plástov Víjačku voštinovú (včelí parazit), a pokúšame sa hľadať kombináciu pri liečbe a odstránení Varroa destructor (najväčší včelí parazit a pôvodca chorôb u včiel).

Účinky levanduľového esenciálneho oleja

Olej sa využíva v kozmetiky, v čistiacich prostriedkoch, v parfumérskom priemysle, v medicíne.

Levanduľová vodička Gamy Lavandeland

Vedľajším produktom pri destilácií levanduli je levanduľová vodička. Je to voda z destilácie, ktorá má výraznú vôňu levandule a obsahuje taktiež molekuly či už liečebné, ale aj vonné. Používame ju na pokožku (ukujňuje ju, odmasťuje a lieči akné), taktiež sa dá využiť na odstránenie lupín z vlasou (obnovuje bunky na koži v hlave), odstraňuje make-up a odličuje oči.

Levanduľová vodička

Veľká vôňa musí prekvapovať, ale aj ukludňovať. Musí sa presadiť úplne prirodzene. Bez vône nikdy nebudeme. Je to o spomienkach, bez nich nemôžeme žiť. Je to cele o histórii, rodinnej histórii. O parfumu vašej matky, o vôni vašej priateľky, o vôni milovaného miesta. Vaša vlastná vôňa je ako vaša značka. Je to o predstave, vôňa vás dokáže preniesť na iné miesto, je to o vzťahoch s iným človekom. Je to ohromujúca vec. Vôňa je tak primitívna vec až je ohromujúca.Gamy Lavandeland 2019