Levanduľa lekárska a jej príbeh

Levanduľu nie je potrebné nejak zvláštne predstavovať. Všetci dobre vieme, že ide o liečivú bylinu, pochádza zo Stredomoria a najviac ju preslávili francúzski pestovatelia a parfumérií.

Nie je veľa byliniek, ktoré by človeku prinášali úžitok a zároveň potešenie, tak ako levanduľa. Práve preto si získala naše srdcia už po tisícročia.
Levanduľa nesmie chýbať v žiadnej záhrade.

Kúsok nášho políčka (Levanduľa lekárska)

História a budúcnosť levandule

Starí Egypťania a Arabi dobre poznali účinky tejto liečivej rastliny a už vtedy z nej vedeli získavať vonné esencie. Silicu používali na výrobu jednoduchých parfumov a k mumifikácií tiel mŕtvych. Nádobu s levanduľovým olejom a levanduľou našli archeológovia i v hrobke faraóna Tutanchamóna, mala mu slúžiť k posmrtnej potrebe. Neskôr zistili, že Egypťania (1318 p.n.l.) vyrábali z levandule jednoduché „parfumy“, levanduľa bola vôňou najvyššej spoločenskej vrstvy – faraónov a kráľov.
Neskôr si túto rastlinu obľúbili i starí
Gréci a Rimania, používali levanduľu na umývanie a preto ju nazvali „lavare“. Práve od nich pochádza pomenovanie tejto rastliny levanduľa. Vôňu z levandule používala i kráľovná Kleopatra.
Levanduľu vysádzali vo svojich kráľovských záhradách aj Alžbeta I., Mária Bourbonská, cisárovná Jozefína, kráľovná Viktória. Táto zázračná rastlina stála za zrodom arómaterapie v 20.storočí.

V druhej polovici 20.storočia sa levanduľa stala priemyselnou rastlinou vo Francúzsku, kde ju pestovatelia sadili na svojich poliach (podotýkam, že levanduľa rástla i v nadmorskej výške 1000 m.n.m.). Neskôr si viacerí pestovatelia uvedomili význam tejto rastliny a začala sa pestovať vo veľkom v ďalších krajinách (Bulharsko, Turecko, USA, Austrália a pod.).
Levanduľa sa stala vo Francúzsku ohrozenou rastlinou, pretože klimatickými zmenami a otepľovaním sa z Afriky dostal špecifický hmyz (Cicadellidae), ktorý na nej parazituje a túto rastlinu ničí vo veľkom. Tento parazit obľubuje najmä teplé a suché prostredie.

Odkvitnutá levanduľa

Vlastnosti kráľovnej rastlín

Levanduľa má antibakteriálne účinky, pomáha proti infekčným chorobám a odstraňuje plesňové prostredie. Okrem toho má aj antiseptické a baktericídne vlastnosti, pozastavuje nadmerný rozvoj plesní a baktérií. Lieči tráviace problémy, črevné a obličkové koliky a menštruačné bolesti (uvoľňuje kŕče.)
Pôsobí močopudne a podporuje tvorbu žlče a správnu činnosť žlčníka. Pôsobí proti bolesti, pomáha liečiť zápaly (bolesť kĺbov, dna, zápaly nervov). Vie človeka uvoľniť, zmierniť napätie, pomôcť pri problémoch so spaním a odstrániť bolesť hlavy, migrénu a nespavosť. Urýchľuje liečbu zápalov (lieči bolesť hrdla, kašeľ, zápaly priedušiek a zápaly ústnej dutiny). Zmierňuje bolesť, dezinfikuje a urýchľuje hojenie rán (hojí popáleniny, otvorené rany, zápaly kože, ekzémy, kožné ochorenia, akné
a bodnutia hmyzom). Pôsobí ako repelent, odpudzuje hmyz a parazity. Taktiež odpudzuje svojou vôňou bylinožravce (odporúčame vysadiť levanduľu k vášmu políčku so zeleninou a budete ju mať bez škodcov).

Brat levandule – LAVANDIN

Landin je hybrid rastlín z Levandule lekárskej a Levandule širokolistej. Rozdiel medzi levanduľou a lavandinom je pozorovateľný voľným okom. Lavandin má na stopke tri kvety a pravá levanduľa len jeden. Lavandin sa dokáže prispôsobiť pestovaniu takmer každému prostrediu na svete, rozmnožuje sa výhonkami a nie semenami, naopak levanduľa sa rozmnožuje semenami a vytvára rozmanitú zmes vôní. Taktiež farba a vôňa levandule a lavandinu sa líši. Esenciálne oleje lavandinu, nie sú až tak výrazné a rozmanité, ako u pravej levandule.

Malé sadeničky levandule

Levanduľa a včely

Levanduľa a včely sú nerozlučiteľná dvojica. Levanduľa je najvýznamnejšou medonosnou rastlinou a včely priťahuje svojou farbou a vôňou. Levanduľový med je jeden z najkvalitnejších medov na svete. Levanduľa má taktiež prospešné účinky na vitalitu včiel. Dokonca skúšame účinky levanduľovej silice na prevenciu voči parazitom a chorobám včiel. Vieme, že veľké percento levanduľovej silice má výborné účinky na odstránenie Vijačky voštinovej z úľa. Sme si istí, že jedného dňa sa nám podarí poskladať správna kombinácia esenciálnych silíc levandule, bylín a rastlín. A týmto spôsobom dokážeme bojovať ekologickou cestou s parazitmi a včelími chorobami. Tak ako včely potrebujú levanduľu, tak levanduľa potrebuje včely, aby ju opeľovali a napomáhali k rozmanitosti vôní.

Levanduľa a včela


Pestovaním levandule sa zaoberáme 6 rokov, každým rokom rozvíjame znalosti o tejto úžasnej byline. Levanduľu rozmnožujeme semenami a tiež odrezkami. Odrezkami klonujeme najlepšiu dopestovanú kvalitu zo semien. Z levandule vyrábame rôzne výrobky, ako môžete poznať naše sirupy, sušenú levanduľu do aromatických vrecúšok, svojpomocne sme destilovali levanduľu a vyrobili sme náš esenciálny olej. V poslednom roku sme s levanduľou taktiež experimentovali, hlavne v závislosti s liečbou včiel a prevenciou pred včelími chorobami.

Kto chce zdravie mať, mal by levanduľu pestovať.

Náš esenciálny olej



Sledujte nás na Instagrame, Facebooku a na našom webe budeme prinášať ďalšie poznatky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *