Rozmarín a jeho zázračné účinky

Rozmarín

Rosmarinus officinalis L. (rodina, Lamiaceae), všeobecne známa ako rozmarín, je jednou z najobľúbenejších trvácnych byliniek pestovaných na celom svete. Čerstvé aj sušené listy rozmarínu sa používajú pre svoju charakteristickú arómu pri varení alebo sa konzumujú v malom množstve ako bylinkový čaj, zatiaľ čo extrakty z rozmarínu sa bežne používajú ako prírodný antioxidant na zlepšenie trvanlivosti rýchlo sa kaziacich potravín. V druhom prípade Európska únia schválila extrakt z rozmarínu ako bezpečný a účinný prírodný antioxidant na konzerváciu potravín. Je známe, že sa táto rastlina používa v tradičných liekoch v mnohých krajinách, dokonca aj mimo svojho rodného stredomorského regiónu, kde rastie divoko. Medzi farmakologicky validované liečivé použitia rozmarínu patria antibakteriálne, protirakovinové, antidiabetické, protizápalové a antinociceptívne, antioxidačné, antitrombotické, antiulcerogénne, zlepšujúce kognitívne deficity, antidiuretické a hepatoprotektívne účinky. Druhé hlavné využitie rozmarínu je v parfumérskom priemysle, kde sa éterické oleje používajú ako prírodné zložky vôní. Kulinárske, liečivé a vôňové použitie rozmarínu sa pripisuje rozsiahlemu radu chemických zložiek, ktoré sú spoločne známe ako rastlinné sekundárne metabolity.

Historické využívanie rozmarínu

Vedci v starovekom Grécku nosili počas vyšetrení girlandy z rozmarínu, aby zlepšili pamäť a koncentráciu. Mnoho kultúr to považovalo za symbol priateľstva, vernosti a spomienky. Predpokladalo sa, že rozmarín rastie iba v záhradách spravodlivých ľudí. Kresťania používajú rozmarín na svadbách a pohreboch ako symbol vernosti a spomienky.  V 14. storočí sa tvrdilo, že rozmarínové tonikum oživuje krásu a zdravie uhorskej kráľovnej Izabely po oslabení reumou a dnou. Rozmarín sa tradične používal na žalúdočné ťažkosti a lokálne na bolesti svalov a krížov. V Číne sa rozmarín a borax zmiešali a použili ako infúzia, aby sa zabránilo plešatosti. V Európe sa podobný vzorec používal na prevenciu lupín. V Číne aj v Európe sa rozmarín používal na bolesti hlavy a v Európe sa používal na zmiernenie plynov, zažívacích ťažkostí, prechladnutia a nervového napätia.

Využitie rozmarínu

Rozmarín, ktorý je dobrým zdrojom železa, vápnika a vitamínov A, C a B-6, sa na svoje liečivé účely používa už celé storočia. Niektoré z mnohých potenciálnych prínosov rozmarínu pre zdravie zahŕňajú:

  • Rozmarín je bohatým zdrojom antioxidantov a protizápalových látok, o ktorých sa predpokladá, že pomáhajú posilňovať imunitný systém a zlepšovať krvný obeh.
  • Rozmarín sa považuje za kognitívny stimulant a môže pomôcť zlepšiť výkon a kvalitu pamäte. Je tiež známe, že zvyšuje bdelosť, inteligenciu a sústredenie.
  • Vôňa rozmarínu bola spojená so zlepšením nálady, vyčistením mysle a zmiernením stresu u osôb s chronickou úzkosťou alebo nerovnováhou stresových hormónov.
  • Je známe, že rozmarínový olej podporuje rast vlasov, predchádza plešatosti, pomaly šedivie a lieči lupiny a suchú pokožku hlavy.
  • Rozmarín sa často používa pri problémoch s trávením, vrátane pálenia záhy, problémov s črevnými plynmi, pečeňou a žlčníkom a straty chuti do jedla.
  • Rozmarín je špeciálne účinný proti bakteriálnym infekciám. Je to spojené s prevenciou stafylokokových infekcií.
  • Živiny v rozmaríne pomáhajú chrániť kožné bunky pred poškodením, ktoré často spôsobuje slnko a voľné radikály.
Rozmarín v kvete

Rozmarín je bezpečný, ak sa užíva v nízkych dávkach, ale ak sa konzumuje vo veľmi vysokých dávkach, môže viesť k závažným vedľajším účinkom, ako je zvracanie, kŕče alebo dokonca pľúcny edém. Pred zaradením rozmarínu do vašej stravy sa poraďte so svojím lekárom. Výskum použitia rozmarínu v aromaterapii naznačuje, že môže ovplyvniť bdelosť a úzkosť. V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne informácie o veľkosti trhu s rozmarínom, jeho udržateľnosti a o tom, čo sa od neho dá v blízkej budúcnosti očakávať.

Rozmarín má široké zdravotné výhody, ktoré sú predmetom mnohých súčasných výskumov.

Aromaterapia

Niekedy stačí iba upokojujúca vôňa. Rozmarínový olej sa často používa v aromaterapii a táto tinktúra rozmarínu a mäty skorocelovej pomáha dobre vyčistiť vašu myseľ. Vdychovanie rozmarínového oleja môže zvýšiť aktivitu mozgových vĺn, znížiť ospalosť a dokonca zlepšiť náladu.

Demencia

Ďalší výskum, štúdia na zvieratách, naznačuje, že extrakt z listov rozmarínu môže byť schopný liečiť a predchádzať demencii. Ďalšia štúdia (v Journal of Medical Food) naznačila, že rozmarín môže zlepšiť kognitívne funkcie u starších ľudí.

Rakovina

Okrem výhod, ktoré má rozmarín pre vaše duševné rozpoloženie, môže bojovať aj s vážnymi fyzickými problémami. Podľa jednej štúdie uskutočnenej na myšiach, ktorá bola publikovaná v časopise Cancer Research by sa rozmarín mohol pravdepodobne používať pri liečbe rakoviny kože, čo pomáha znižovať šírenie rakovinových buniek. Štúdia zistila, že aplikácia extraktu z rozmarínu pomohla blokovať nádorové bunky kože. Zistilo sa tiež, že extrakty z rozmarínu potláčajú rast niektorých rakovinových buniek, napríklad buniek v pľúcnom karcinóme. Ďalšia štúdia publikovaná v časopise Biofactors odhalila, že rozmarín funguje ako antioxidant pri ochrane zdravých buniek.

Alopécia

Alopécia je ochorenie, ktoré spôsobuje vypadávanie vlasov a pre mnohých ľudí môže byť nepríjemné. V niektorých prípadoch sa však ukázalo, že rozmarín pomáha pri liečbe choroby. Vedci dospeli k záveru, že tieto éterické oleje sú bezpečnou a účinnou liečbou alopécie.

Varovania týkajúce sa rozmarínu

Liečivé využitie rozmarínu sa stáva čoraz viac populárnejším na celom svete. Nemecká verzia FDA, nemecká komisia E, schvaľuje použitie rozmarínového oleja na liečbu bolesti kĺbov a problémov s krvným obehom. Schvaľujú tiež použitie listov rozmarínu ako pomoc pri liečbe rôznych zažívacích problémov.

Aj keď rozmarín môže byť prospešný pre vaše zdravie, nie je vhodný pre každého. Bylina sa má užívať iba v malých dávkach. Vyhnite sa rozmarínu, ak ste tehotná alebo dojčíte, mohol by stimulovať potrat. Pacienti s vysokým krvným tlakom by sa tiež mali vyhnúť užívaniu rozmarínu ako doplnku.

Aj keď je kulinárske použitie rozmarínu bezpečné, mali by ste sa vždy poradiť so svojím lekárom predtým, ako vyskúšate akékoľvek nové doplnky alebo liečby. Skontrolujte, či rozmarínové oleje nebudú mať vplyv na vašu cukrovku alebo lieky na riedenie krvi. Ak vám lekár dá rozmarín úplne najavo, viete, že môže určite prispieť k vášmu zdraviu.

dav