Včelí jed – liek alebo zabijak

Asi nikomu netreba vysvetľovať, že včely majú na zadočku žihadlo a produkujú jed, príroda im nadelila takúto zbraň na obranu.

Žihadlo a jed ako obranná zbraň včelstva

Včely produkujú jed z jedovej žľazy. Jedovú žľazu majú len včelie robotnice a matka (kráľovná), trúd jedovú žľazu, ani žihadlo nemá. Matke slúži žihadlo a jed na usmrtenie konkurencie v podobe novej matky. Robotnice využívajú túto „zbraň“ na obranu svojho úľa proti iným včelám a škodcom ako myši, hraboše, osy, sršne, medvede a tiež človek. Najviac jedu v jedovej žľaze majú robotnice v 16 až 18 dni života.

Včela po vpichnutí a následnom vytrhnutí žihadla z ľudskej kože, alebo zvieracej kože, hynie. Včela vytrhne vnútorné orgány spolu s jedovým vakom (obrázky Jedová žľaza a Tráviaca sústava). Zakončenie žihadla včiel vyzerá ako harpúna a preto je náročné ho vytiahnuť. Naopak osa a sršeň vás môže bodnúť niekoľkokrát, majú hladké žihadlo, odlišné ako včela.

Ilustrácia včelieho žihadla zabodnutého v koži človeka
Jedová žľaza a žihadlo
Tráviaca sústava včely (v červenom kruhu prepojenie tráviacej sústavy a jedovej žľazy)

Jed a ľudský organizmus

Ľudský organizmus reaguje na včelí jed rôznorodo. Niektorí ľudia majú len slabé bolesti v mieste bodnutia, alebo sa vyskytne svrbivá reakcia,  zväčša opuchnú lokálne v blízkosti rany. U iných ľudí včelí jed vyvolá potenie, pocit slabosti, točenie hlavy, dýchacia ťažkosti, vracanie a taktiež môže vyvolať až zadusenie. Pri takýchto prípadoch je nutné ihneď privolať lekára. Kritické a citlivé miesta na bodnutie včiel sú oblasť tváre a krku. Toxická dávka zdravého človeka na včelí jed je cca 580 žihadiel. Osobne mám skúsenosť asi s tridsiatimi žihadlami za 2 minúty, mal som problém s dýchaním, lokálne opuchy, svrbenie, pocit smädu a nevoľnosť. Áno, som mierny alergik, ale alergia na včelí jed rokmi a bodnutiami ustupuje.
Včelí jed má tiež pozitívne účinky, pomáha ľudom pri reumatizme. Túto liečbu využívali už ľudia v stredoveku, kedy sa nechali bodnúť na ruky či nohy, aby zmiernili reumatické bolesti. Táto terapia sa nazýva apipunktúra.  Najnovšie výskumy dokazujú pozitívny efekt využívania včelieho jedu pri boji s rakovinou prsníka. Mimochodom na získanie 1g jedu potrebuje 10 000 včiel.

Jed obsahuje : rôzne enzímy, peptidy, amíny, bielkoviny (najväčšia zložka v jede), histamíny.

Liečebné účinky: antireumatikum, protizrážanlivá látka, posilňuje funkciu srdca, lieči neurologické poruchy, rozširuje cievy.

Ak by vás už včela poštípala je to z dôvodu, že sa bránila a cítila sa ohrozene. Uistite sa, že už v okolí nie sú ďalšie včely, pretože pri bodnutí sa vylúči včelí feromón, ktorý zvyšuje agresivitu a ohrozenosť včiel, a môžu bodať aj ďalšie. Ak ste pri včeľom úle je nutné odísť ďalej, aby ste boli vzdialený od včiel. A neoháňajte sa proti včelám, lebo ich rozdráždite a vyvoláte jej pocit strachu. To ako keby ste dráždili psa palicou a pohryzie vás.  Ak ste teda už poštípaný vytiahnite žihadlo, ale odporúčam len spôsobom ako je na obrázku (Ako vytiahnuť žihadlo), aby nedošlo s stlačeniu jedového váčika a vpusteniu celého množstva jedu do rany. Vyhnete sa tak väčším opuchom a komplikáciám.

Ako vytiahnuť žihadlo

Na záver možno konštatovať, že pre zdravých ľudí nie je jed v malom množstve nebezpečný. Alergici a chorí ľudia musia byť opatrný!