Rozmarínový čaj

Rozmarín má dlhú históriu kulinárskych a aromatických použití. O rozmaríne už sme písali v predchádzajúcom článku. Mnoho ľudí si dopraje čaj z rozmarínu pre svoju chuť, arómu a zdravotné výhody. Máme pre vás potenciálne prínosy a spôsoby použitia rozmarínového čaju pre zdravie, ako aj možné liekové interakcie a recept na jeho výrobu.

Vysoký obsah antioxidantov, antimikrobiálnych a protizápalových látok

Antioxidanty sú zlúčeniny, ktoré pomáhajú chrániť vaše telo pred oxidačným poškodením a zápalmi, ktoré môžu viesť k chronickým chorobám, ako je rakovina, srdcové choroby a cukrovka 2. typu. Nájdeme ich v rôznych rastlinných potravinách, ako je ovocie, zelenina a byliny, ako je rozmarín. Čaj z rozmarínu tiež obsahuje zlúčeniny, ktoré môžu mať protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti. Antioxidačná a protizápalová aktivita rozmarínu sa do značnej miery pripisuje jeho polyfenolovým zlúčeninám, ako je kyselina rozmarínová a kyselina karnozová. Vďaka svojej antioxidačnej schopnosti sa kyselina rozmarínová často používa ako prírodný konzervačný prostriedok na predĺženie trvanlivosti rýchlo sa kaziacich potravín. Zlúčeniny v rozmarínovom čaji môžu mať tiež antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti infekciám. Listy rozmarínu sa v tradičnej medicíne používajú pre svoje antibakteriálne účinky a účinky na hojenie rán. Štúdie tiež skúmali účinky kyseliny rozmarínovej a karnozovej na rakovinu. Zistili, že tieto dve kyseliny môžu mať protinádorové vlastnosti a dokonca spomaliť rast buniek leukémie, prsníka a prostaty.

Môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi

Ak sa vysoká hladina cukru v krvi nelieči, môže poškodiť vaše oči, srdce, obličky a nervový systém. Preto je nevyhnutné, aby ľudia s cukrovkou správne riadili hladinu cukru v krvi. Štúdie preukázali, že zlúčeniny v čaji z rozmarínu môžu znižovať hladinu cukru v krvi, čo naznačuje, že rozmarín môže mať potenciálne využitie pri liečbe vysokej hladiny cukru v krvi u ľudí s cukrovkou. Aj keď štúdie o rozmarínovom čaji konkrétne chýbajú, štúdie skúmavky a na zvieratách týkajúce sa samotného rozmarínu naznačujú, že kyselina karnozová a kyselina rozmarínová majú podobné účinky ako inzulín na hladinu cukru v krvi. Niektoré štúdie ukazujú, že tieto zlúčeniny môžu zvýšiť absorpciu glukózy do svalových buniek a znížiť hladinu cukru v krvi .

Môže zlepšiť vašu náladu a pamäť

Časté je občasné prežívanie stresu a úzkosti. Aj keď konkrétne štúdie o rozmarínovom čaji chýbajú, dôkazy ukazujú, že pitie a vdýchnutie zlúčenín z rozmarínového čaju vám môže pomôcť zlepšiť náladu a zlepšiť pamäť. Jedna štúdia zistila, že užívanie 500 mg perorálneho rozmarínu dvakrát denne po dobu 1 mesiaca významne znížilo hladinu úzkosti a zlepšilo pamäť a kvalitu spánku u študentov univerzity v porovnaní s placebom. Ďalšia 2-mesačná štúdia, ktorá sa uskutočnila na 66 zamestnancoch v priemysle, zaznamenala, že tí, ktorí vypili 2 čajové lyžičky (4 gramy) rozmarínu v 2/3 šálke (150 ml) vody denne, uvádzali, že sa pri práci cítia výrazne menej vyhorení, v porovnaní s tými, ktorí nič nepili. V skutočnosti sa jednoducho vôňa rozmarínu javí ako prospešná. Jedna štúdia na 20 zdravých mladých dospelých pozorovala, že vdychovanie rozmarínovej arómy po dobu 4–10 minút pred psychickým testom zlepšilo koncentráciu, výkonnosť a náladu. Štúdia na 20 zdravých dospelých ľuďoch navyše zistila, že vdýchnutie rozmarínového oleja stimulovalo činnosť mozgu a zlepšilo náladu. Úroveň aktivity účastníkov, krvný tlak, srdcová frekvencia a dychová frekvencia sa po vdýchnutí oleja zvýšili. Extrakt z rozmarínu môže zlepšiť náladu podporou zdravej rovnováhy črevných baktérií a znížením zápalu v hipokampe, časti vášho mozgu spojenej s emóciami, učením a spomienkami.

Môže podporovať zdravie mozgu

Niektoré štúdie na skúmavkách a na zvieratách zistili, že zlúčeniny v rozmarínovom čaji môžu chrániť zdravie vášho mozgu tým, že zabraňujú odumieraniu mozgových buniek. Výskum na zvieratách naznačuje, že rozmarín môže dokonca podporovať zotavenie po stavoch, ktoré môžu viesť k poškodeniu mozgu, ako je mŕtvica. Ďalšie štúdie naznačujú, že rozmarín môže zabrániť negatívnym účinkom starnutia mozgu, dokonca naznačuje ochranný účinok proti neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova choroba.

Môže chrániť zrak a zdravie očí

Aj keď štúdie o rozmarínovom čaji a zdraví očí chýbajú, dôkazy naznačujú, že niektoré zlúčeniny v čaji môžu byť pre vaše oči prospešné. Štúdie na zvieratách zistili, že pridanie extraktu z rozmarínu k iným perorálnym liekom môže spomaliť progresiu očných chorôb súvisiacich s vekom (ARED). Jedna štúdia skúmala pridanie extraktu z rozmarínu k bežnej liečbe, ako je oxid zinočnatý a ďalšie antioxidačné kombinácie ARED, a zistila, že pomáha spomaliť vekom podmienenú makulárnu degeneráciu (AMD), čo je bežný stav, ktorý ovplyvňuje videnie. Ďalšie experimenty na zvieratách a experimentálne štúdie naznačujú, že kyselina rozmarínová v rozmaríne oneskoruje nástup katarakty – postupné nepriehľadnosť oka, ktorá vedie k slepote – a znižuje závažnosť katarakty. Majte na pamäti, že väčšina štúdií o rozmaríne a zdraví očí používala koncentrované extrakty, takže je ťažké určiť, aký účinok môže mať čaj z rozmarínu, ako aj koľko by ste ich museli piť, aby ste mohli ťažiť z týchto výhod.

Ďalšie potenciálne výhody a použitia

Rozmarín bol skúmaný pre mnoho ďalších použití. Medzi ďalšie potenciálne výhody zlúčenín v rozmarínovom čaji patria:

 • Môže prospievať zdraviu srdca. Jedna štúdia na zvieratách zistila, že extrakt z rozmarínu znížil riziko srdcového zlyhania po infarkte.
 • Môže podporovať trávenie. Extrakt z rozmarínu sa niekedy používa na liečbu zažívacích ťažkostí, výskum tohto použitia však chýba. Napriek tomu sa predpokladá, že rozmarín podporuje trávenie tým, že podporuje zdravú rovnováhu črevných baktérií a zmierňuje zápal.
 • Môže podporiť chudnutie. Jedna štúdia na zvieratách poznamenala, že rozmarín bránil prírastku hmotnosti u potkanov, dokonca aj u tých, ktoré kŕmili stravou s vysokým obsahom tukov.
 • Môže podporovať rast vlasov. Niektorí tvrdia, že použitie domáceho rozmarínového čaju ako prostriedku na oplachovanie vlasov podporuje rast vlasov , výskum však chýba. Niektoré štúdie naznačujú, že rozmarínový olej alebo extrakt môže znížiť vypadávanie vlasov, ale musí sa aplikovať na pokožku hlavy.

Aj keď sa tieto výhody javia ako sľubné, je potrebný ďalší výskum, najmä s cieľom určiť, aké výhody môže pitie rozmarínového čaju priniesť.

Možné liekové interakcie

Rovnako ako pri mnohých iných bylinách, aj pri konzumácii rozmarínového čaju môže byť pri niektorých ľuďoch potrebná opatrnosť kvôli možným liekovým interakciám. Niektoré z liekov s najvyšším rizikom negatívnej interakcie s rozmarínovým čajom zahŕňajú:

 • antikoagulanciá, ktoré sa používajú na prevenciu krvných zrazenín zriedením krvi
 • ACE inhibítory , ktoré sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku
 • diuretiká, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa prebytočnej tekutiny zvýšením močenia
 • lítium, ktoré sa používa na liečbu manickej depresie a iných porúch duševného zdravia

Rozmarín môže mať podobné účinky ako tieto lieky, napríklad zvyšuje močenie, zhoršuje schopnosť zrážania krvi a znižuje krvný tlak. Ak užívate lítium, diuretické účinky rozmarínu môžu viesť k toxickým hladinám lítia, ktoré sa hromadí vo vašom tele.

Ak užívate niektorý z týchto liekov – alebo iné lieky na podobné účely – je najlepšie porozprávať sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti skôr, ako do svojej stravy pridáte rozmarínový čaj.

Ako pripraviť čaj z rozmarínu

Rozmarínový čaj sa pripravuje doma veľmi ľahko a vyžaduje iba dve prísady – vodu a rozmarín.

Príprava čaju z rozmarínu:

 1. Priveďte do varu 295 ml vody.
 2. Do horúcej vody pridajte 1 čajovú lyžičku sypkých čerstvých listov rozmarínu. Lúhujte ich 5–10 minút, podľa toho, ako chutne vám čaj vyhovuje.
 3. Užívajte si chuť rozmarínového čaju, môžete pridať med.

Ak nemáte čerstvý rozmarín kontaktujte nás!