Dva roky v ríši včiel (časť 2)

Prvé prelety už vo februári

Môj druhý rok vo včelárskom remesle sa začal na konci februára (2020). Keď je slnečné počasie a teplejšie dni, včielky začnú pomaly vykúkať z úľa a majú prvé prelety. Vo februári som zistil, že moje všetky 3 včelstvá prežili zimu, ale vedel som že ešte nie je vyhraté. Od február až do apríla je zradné počasie a pre včely to môže mať fatálne následky. Prudké zmeny počasia dokážu včelám zobrať energiu až zahubiť ich. Mal som dobrý pocit z toho, že včelstvá prežili zimu, aj keď som netušil v akej sile a kondícií sú. V tom roku prišli veľké výkyvy počasia na jar a tiež neskôr počas celého roka.

Počasie nás nešetrilo

Podľa počasia som sa orientoval kedy a ako včelstvá prikŕmiť, aby nabrali na sile. Koncom marca predpoveď ukazovala na dlhé obdobie pekné počasie, tak som navštívil včelstvá pri prvej kontrole v tom roku. Na moje počudovanie, všetky včelstvá vyzerali dobre a pomerne silné, aj keď som to nevedel nejak dôkladne a objektívne posúdiť, keďže to bola prvá zima a prvá jarná prehliadka, ktorú som absolvoval sám. Vyzerali dobre, tak som koncom marca začal prikrmovať, aby včely dostali na sile a mali energiu na prvú znášku nektáru a peľu. Ako včelstvá silneli, tak som spravil dva odložence z mojich 3 rodín. Oba odložence si vytvorili matečníky. Len v jednom z odložencov som nechal 6 matečníkov a v druhom len 3. Dočítal som sa, že ak sa nová matka vyliahne následne zabije všetky potencionálne jej konkurentky. Len v tom odloženci so 6 matečníkami to tak nebolo, nová matka (mladuška) sa po narodení vyrojila lebo zneškodnila 3 matečníky a povedala si , že 2 matečníky nechá a radšej sa osamostatní. Tak sa mi odloženec oslabil tým, že sa vyrojil. 

Chytanie roja

Roj som chytil, ale myslel som, že je to práve roj z iného silného včelstva až o pár dní pri kontrole odloženca som zistil, že práve mladuška a polka odloženca sa vyrojila. Tento odloženec som musel dopĺňať zásobami a dávať im rámiky z plodom, a čakať kým sa narodí nová včelia matka. Toto celé trvalo približne 5 týždňov kým sa odloženec spamätal a začal sám produkovať peľ, med a nové včely. Toto nové včelstvo (odloženec) týmito piatimi týždňami (obdobie máj-jún) stratilo celú sezónu. Dokázalo sa len dostať do sily na konci sezóny. Výhodou bolo, že toto včelstvo nebolo treba veľmi zakrmovať na zimu a mali zásoby len v podobe medu, čo si vyprodukovali. Ďalšia situácia, ktorá ma naučila v ďalšom roku byť iným včelárom, ale hlavne trvalo udržateľným. Nejde o tom čím viac za sezónu vytvoriť včelích rodín, tak povediac z minima a vyťažiť maximum. Ale vytvoriť taký počet včelstiev, aby dokázali produkovať a boli v plnej sile či počas sezóny, ale aj po sezóne a boli pripravené na zimu.

Zhodnotenie

V tomto roku sa veľmi toho nestalo. Neboli žiadne veľké komplikácie, ktoré by zlikvidovali moje včelstvá. Boli situácie, ktoré som nepredpokladal, ale vyriešil som ich už sám. Najväčšou komplikáciu bol fakt, že to bola najslabšia sezóna na úrodu medu. Ako hovoria skúsenejší včelári a deklarujú fakt, že išlo o najslabšiu medonosnú sezónu za posledných 30 rokov. Niektorí včelári hovoria, že za posledných 50 rokov. Za túto udalosť zlej medonosnej znášky môže vo veľkej miere počasie lebo celú sezónu sme sa stretávali s veľkými výkyvmi počasia, kedy kvety rastlín zmrzli, hnili vďaka dažďu alebo zhoreli výkyvom obdobia dažďov a náhleho tropického tepla. 
Tak túto sezónu 2020 sme ukončili s flotilou piatich včelstiev. Už len ostáva, aby táto flotila včelích opeľovačov prežila zimu a cieľom je v ďalšej sezóne rozšíriť flotilu na 8 včelstiev.