Veľa z vás má na mňa dotazy ohľadom rámikov do úľov. Že aké kúpiť, ako ich stavať, čo použiť na zbíjanie a ako vypletať. Úplne to chápem tieto otázky, tiež ako začínajúci včelár som nemal takmer žiadnu predstavu ako na to.
Poďme pekne po poriadku. Na začiatok si je nutné stanoviť v akých úľoch budem chovať včely, aby sme vedeli aké rámiky alebo teda aký rozmer rámika sa k danému typu úľa hodí. Lebo existuje viac druhova typov úľov a každý zväčša má iné rozmery.
Ako to robím ja
Ja konkrétne včelárim s typom úľa B1O alebo Tatran B10, logicky i rozmery rámika sú B1O teda 42 x 27,5 cm.
Na obrázku môžete vidieť hotový rámik miery B10. Rozoberme si stavbu rámika na drobné.
Ja jednotlivé časti rámika kupujem, ale zdatnejší kutili, ktorí majú i dané technické vybavenie si taký rámik môžu i vyrobiť. Jednotlivé časti rámika môžete vidieť na obrázku.
Na jednotlivých častiach rámika sú vyfrézovaná drážky na poskladanie rámika a následné pribitie klincami. Ja používam klasické klince 1,5 cm alebo 2 cm dlhé, ktoré kúpite vo včelárskych potrebách alebo v každom železiarstve.
Po poskladaní rámika je nutné tiež rámik vypliesť drôtikom, aby sa nám včelie dielo nezborilo pri vytáčaní medu. Ja používam nerezový drôtik priemeru 0,4 mm, dostupný vo včelárskych potrebách. Tento výplet je nutné, aby nebol priamo kolmo na osi rámika, ale musí byť pod uhlom aspoň 5 stupňov. Ak by bol priamo kolmo na osi mohlo by dôjsť pri horúcich letách, že sa nám dielo zosype priamo v úli. Zvýšením teploty v úli, by prišlo k prehriatiu drôtika, ktorý by následne roztopil vosk a dielo by sa zborilo.