V tomto zimnom období kedy teploty sú čím ďalej tým nižšie a bacily a vírusy nás ohrozujú na každom kroku. Dodajte telu energiu, zároveň posilnite svoju imunitu a organizmus aj prírodnou cestou. Pripravte si zázvor s medom.
Med a zázvor patrí medzi obľúbené prírodné formy na liečenie bolestí hrdla, ak sa cítime zle a podobne. Väčšina z nás po týchto produktoch prírody siahne zväčša v tomto zimnou období, keď cítime, že na nás „niečo lezie“. A niet divu. Zázvorový čaj s medom nielenže skvele chutí, ale tiež zahreje a tlmí bolesť v krku. Skúste si z týchto dvoch ingrediencií pripraviť ďalšiu pochutinu, ktorá posilňuje organizmus preventívne.
Med
O mede som písal už nejaké príspevky, vieme že med nie je sladkosť, ale je to liek. Na zopakovanie základné informácie o mede. Rôzne štúdie naznačujú, že med má silné antibakteriálne účinky, funguje aj pri liečbe vredov, preležanín, popálenín a zápalov. Podľa odborníkov je to vďaka prítomnosti peroxidu vodíka, ktorý doňho včely ukladajú. Ten má silné oxidačné a redukčné vlastnosti. Med je tiež prirodzene kyslý (acidný), čo boju s baktériami napomáha. Látky dextrometorfán a difenhydramín v ňom prítomné zmierňujú nočný kašeľ a zlepšujú spánok. Med navyše obsahuje okrem glukózy a fruktózy, ktoré dodávajú organizmu energiu, aj vitamíny C, A, B1, B2, B6, B12, D, K a E.
Zázvor
Zázvor nie je len chutným korením, ale predovšetkým významným liekom. Je nabitý živinami a biologicky aktívnymi látkami, ktoré prospievajú telu aj mozgu. Medzi tú najvýznamnejšiu patrí gingerol, ktorý je silne protizápalový a antioxidačný. Výskumy potvrdzujú, že zázvor pomáha v boji proti rôznym druhom nevoľnosti, znižuje tzv. svalovicu a uľavuje od opuchov svalov po cvičenie. Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam zmierňuje bolesť a stuhnutosť kĺbov u pacientov s osteoartrózou a urýchľuje vyprázdňovanie žalúdka. To môže pomôcť ľuďom, ktorí trpia chronickými tráviacimi problémami (dyspepsiou). Okrem iného tento svetlo žltý koreň zmierňuje menštruačné bolesti, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, riziko vzniku infekčných ochorení a zlepšuje fungovanie mozgu. Štúdie tiež potvrdili, že gingerol by mohol pomáhať aj pri prevencii vzniku rakoviny.
Zázvor je potrebné užívať v primeranej miere. Dospelí štyri gramy denne. Deti do dvoch rokov by nemali zázvor užívať vôbec. V tehotenstve je vhodné užívať ho len v malých a miernych dávkach. Zázvor sa nemá jesť nalačno, pretože môže naopak spôsobiť zažívacie problémy, najmä pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch. Rovnako nie je vhodný pre diabetikov.
Nápoj zázvor s medom postup
Na lahodnú zmes budete potrebovať cca 10 cm koreňa zázvoru, domáci med a 2 väčšie citróny. Tie dodajú ľahko kyslastú chuť a vitamín C. Zázvor očistite škrabkou alebo nožom a citróny umyte pod teplou tečúcou vodou. Ingrediencie nakrájajte na menšie kúsky a nasypte do väčšieho zaváracieho pohára. Tyčovým mixérom všetko rozmixujte na drobno. Potom zmes zalejte medom a zamiešajte, aby sa všetko dokonale spojilo. Pohár uzavrite a uložte do chladničky. Za tri dni môžete nápoj začať užívať. Pridajte si ho do teplej vody, nie horúcej, aby ste nezlikvidovali účinky medu. taktiež môžete ho pridať do teplého čaju alebo ho konzumujte samotný.