Vo všetkých teplejších podnebiach sa včely medonosné riadia sezónnym vzorom a teda aj zásahy do včelstva a úlohy včelára sú podmienené ročným obdobím. Úlohy včelára sa dajú rozdeliť podľa ročného obdobia, nemali by sme však zabúdať na skutočnosť, že ročné obdobia vo vašej konkrétnej lokalite sa môžu odlišovať od lokality, nadmorskej výšky a veľa ďalších faktorov. Práve preto sa nedajú všeobecne popísať dané úlohy a stavy včelstva na určitý dátum v kalendári. Ako môžeme pozorovať, tak striedanie teplôt sa odlišuje rok od roku v danom kalendárnom dni.
Napríklad v tomto roku, v južnejších lokalitách Slovenska bolo koncom februára na pár dní už jarné počasie (12°C), zatiaľ čo v severnejších častiach a vyšších polohách boli stále teploty bližšie k 0°C ako k 12°C.
Preto každý by mal brať do úvahy svoju lokalitu v ktorej sa nachádzajú jeho včelstvá a tomu prispôsobiť i úlohy, zásahy do včiel a napr. i prvú kontrolu včelstva po zime. Preto nebudem v tomto príspevku písať presné dátumy (čo, kedy a ako), ale skorej brať do úvahy počasie a aktuálnu situáciu. Odporúčam, ak si vediete včelársky denník, zapisujte si k dátumom i teplotu a počasie.
Jarné úlohy a práce
Jar je určite čas na rozvoj včiel, vytvorenie si nových včelích rodín a založenie úľa! Na konci zimy odporúčam si naplánovať čo očakávate od daného roka, napr. koľko nových rodín vytvoríte. Jasné, že realita môže byť iná, ale plánovanie vám pomôže sa pripraviť na predpokladaný stav. Čiže si kúpite alebo vyrobíte úle, nachystáte si pomôcky a pod. Šťastie praje pripraveným. Prípadne si stanoviť plán koľko medu chcete vytočiť, koľko peľu zozbierať a ďalšie plány ohľadom produktov. A na konci sezóny si môžete zosumarizovať prečo ste nesplnili dané plány, a na ďalšiu sezónu budete vedieť, že medu ste mali menej z dôvodu lebo málo kvetou kvitlo, ale vlastne vy ste nespravili nič pre to, aby tie kvety vôbec boli. Áno, hovorím o sadení stromov, rastlín a hlavne medonosných rastlín.
Je krásne včeláriť, ale je nutné i pre to niečo robiť v zmysle výživy včiel a tvorby biodiverzity – čoho následkom je výborný stav včelstiev, imunitného systému včelstiev a s tým spojené i množstvo medu. Hlavným cieľom sadenia rastlín by malo byť v prvom rade zdravie a imunita včiel, potom nejaká estetika a skrášľovanie.
Prejdime k daným úlohám, ktoré vykonávame my včelári a včely na jar:
- kŕmenie včiel. V prípade potreby, ak včelám minuli v zime zásoby je nutné včely zakŕmiť do doby pokým nebudú nepretržite kvitnúť prvé jarné kvety, ktoré im poskytnú prísun nektáru. My prikrmujeme medocukrovým cestom, niektorý včelári cukrovým sirupom, ale väčšinou včelám ostanú zásoby zo zimy.
- tvorba včelieho napájadla, včely v tomto období výrazne potrebujú vodu. a celkovo zveľadiť a obnoviť včelnicu po zime.
- sadenie rastlín pre včely.
- tvorba odložencov, inak prídete o svoje silné včelstvá alebo ich budete zberať zo stromov. Osobne sa snažíme vytvárať odložence a chovať vlastné matky, pretože chceme mať včelstvá vo výbornej kondícií a neprichádzať o nich rojením. Je veľmi dôležité správne načasovanie tvorby včelieho odloženca resp. tvorby novej včelej rodiny. Ak už nechcete rozširovať včelstvá ďalšou možnosťou je pridať ďalší nádstavok ako plodisko a zväčšiť priestor pre včely a kladúcu matku.
- pravidelné kontroly včiel. Myslím tým kontroly včelstva na 7 dňovej báze a sledovanie sily včelstva. Vyrezávanie misiek s vajíčkami na tvorbu novej matky, zabraňovanie rojovej nálady. Ale v prvom rade si zistite a nájdete vo včelstve matku pred vyrezaním misky, aby sa nestalo, že včelstvo je bez matky a vyrežete i „novú matku“. Preto pri jarnej kontrole si označte matky a ľahšie sa vám bude hľadať. Taká menšia pomôcka, ak sú misky matečníku uložené vo veľkom množstve v strede rámika, tak je veľká pravdepodobnosť, že včelstvo je bez matky a, ak sú misky a matečníky uložené po okrajoch rámika a na dolnej hrane rámika, tak odporúčam vyrezať. Táto rojová nálada sa stupňuje kvitnúcimi rastlinami a je to prirodzený jav včelieho organizmu, že sa vytvoria a osamostatnia nové včely.
- zber medu. Záleží od typu úľa, ale v našej lokalite vytáčame prvý med koncom mája. Tento med zvykne kryštalizovať nakoľko je z ovocných stromov a tiež zo stromov čerešňa a višňa. Ktoré zapríčiňujú rýchlu kryštalizáciu. Je to kvet z jarných kvetov ako sú lúčne kvety a prevažne ovocné stromy. A v tom čase môžem povedať, že v našej lokalite končí jarná časť sezóny, pretože v priebehu júna začína kvitnúť lipa, veľké množstvo lúčnych rastlín a kvetou a levanduľa. Sme v lokalite s veľkým počtom líp a lipových hájov, čiže lipa a lúčne kvety je primárnym zdrojom nektáru v tomto období.
Letné úlohy a práce
V prípade, že ste nevytvorili odloženec alebo nejak inak ste neopatrili rojovú náladu včiel, tak dozaista môžem povedať, že včelstvá sa preriedili a stratili ste silu včelstiev v máji začiatkom júna. Počas leta sa vaše včely v podstate postarajú o seba – stačí ich kontrolovať každých 12 dní. Začiatkom júla, po letnom slnovrate, sa v našej lokalite končí výrazná znáška nektáru a včely sa ukľudnia a už si tvoria zásoby na zimnú sezónu. Čiže i včelár si môže užiť letnú dovolenku na pár dní. Po odkvitnutí levandule začiatkom augusta stáčame letný med.
Úlohy v lete:
- pravidelné kontroly včelstiev. Je na každom včelárovi ako si odsleduje a zvolí si harmonogram kontrol včiel. Kontroly sú nutné i v tomto období nakoľko stále je prísun nektáru a stať sa môže i jav, že príde druhýkrát rojová nálada u niektorých včelstiev. Tiež sledujeme stav včiel hlavne silu včiel a zdravie. Pozorujeme otvorený i uzatvorený plod či je všetko v poriadku, či včely neohrozujú parazity a choroby. Parazit Varroa destructor bude vo veľkej pravdepodobnosti v každom včelstve a v tomto období bude naberať znovu na sile. Je potrebné tiež monitorovať stav tohto parazita.
- včelám zabezpečujeme prísun a zdroj vody, nakoľko v letných dňoch sa u nás na Slovensku môžu šplhať teploty aj cez 37°C cez deň v tieni a v noci okolo 22°C, včely potrebujú prísun vody.
- lúpeže medu a zásob. V tomto období môžeme pozorovať prvé lúpeže zásob vo včelstvách. V prípade, že máte viac úľov na jednom mieste, dbajte na to, aby všetky včelstvá boli približne v rovnakej sile zabránite lúpeži zásob u vašich včelstiev navzájom. Lúpež si niekedy nemusíte spozorovať, ale pri prehliadke budete pozorovať ako sú v zásobových rámikoch vyhryznuté diery.
- často kontrolujte, či je kráľovná v poriadku a či je prítomná vo včelstve. V prípade, ak včelstvo príde o matku (kráľovnú) v lete je nevyhnutné doplniť včelstvo o kráľovnú, aby nestrácalo na sile v tomto období a dokázalo si uložiť dostatok zásob na zimu.
- zber medu. Koncom júla začiatkom augusta stáčame náš druhý med. Je z lipiny, lúčnych kvetov a levandule.