TOP kríky a trvalky pre včely medonosné

Pre včely medonosné sú veľmi dôležité všetky druhy kvitnúcich rastlín a stromov. Sú ich potravou ako i ďalších druhov včiel, čmeliakov a ostatný hmyz. Vytvárajú biodiverzitu a výborne pôsobia na organizmus včely medonosnej, zlepšujú jej imunitný systém a celkovo jej prosperitu v ekosystéme. Tvorba biodiverzity ako potravy pre včely alebo biodiverzity ako takej je nutné, začalo sa o tom rozprávať v posledných rokoch čoraz viac. Naši praotcovia vedeli, že biodiverzita je nutná i pre zdravie ľudí.

Top kríky pre včelu medonosnú

Tymian, rozmarín, levanduľa a ďalšie kríky, ktoré sú výborné pre včely. V tomto príspevku popíšeme Akú výhodu má jednotlivý krík v akom ročnom období kvitne a podobne. Začneme od kríkov ktoré kvitnú skoro na jar až po kríky ktoré kvitnú na jeseň.

Začneme VŔBOU RAKYTOVOU, vŕby sami o sebe sa radia medzi stromy, ale táto vŕba dorastá len do rozmerov kríku. Je výborná pre včely pre prísun peľu skoro na jar. Kvitne v období február až máj. Je to jeden, a asi aj jediný krík, ktorý kvitne takto skoro na jar resp. ešte v zime.

Ďalšie kríky, ktoré si predstavíme sú kvitnúce v období apríl – máj a sú to: DRÁČ DARWINOV, RÍBEZĽA, ČUČORIEDKA a ORGOVÁN KALIFORNSKÝ. Všetky tieto spomínané kríky sú výdatné na produkciu peľu. Obzvlášť ríbezľa a čučoriedka, ktoré sú veľmi atraktívne pre včely a okrem peľu produkujú i veľa nektáru, teda sú veľmi medonosné. Plody ríbezlí a čučoriedok možno využiť ide na výrobu marmelád, limonád a rôznych pochutín pre človeka. Z Draču Darwinovho sú krásne živé ploty je často vysádzaný v mestských parkoch.

Kríky kvitnúce od mája do konca augusta sú napr. SKALNÍK, MANUKA a BUDLEJA GUĽATOKVETNÁ. Výborné medonosné kríky. Manuka je známa hlavne výskytom v Austrálii a na Novom Zélande, ale globalizáciou sa dostáva i do iných krajín. Nasledujú tzv. kríky kvitnúce v lete ako RUŽA SIVÁ, LEVANDUĽA resp. LAVANDIN, ROZMARÍN, ZEMOLEZ OVÍJAVÝ. Ruža je rastlina na produkciu výživy pre včely v podobe peľu, je menej kvalitná na nektár a nevhodná na produkciu medu z ruže. Ďalšie rastliny nie sú producentami peľu, ale naopak sú výborné na nektár a výborné medonosné kríky. Hlavne naše skúsenosti s levanduľou a rozmarínom, kedy tieto rastliny výrazne podporujú medovú znášku v našej lokalite a produkujeme zmiešané lipovo-levandulové medy.

Levanduľa lekárska

Poslednými kríkmi, ktoré sú z nášho pohľadu výborné pre naše včely sú BREČTAN POPÍNAVÝ a VRES OBYČAJNÝ. Kvitnú v období kedy v našom pásme na Slovensku je už jeseň teda september až november. Tieto rastliny zabezpečujú posledný nektár a peľ pre včely pred zimou.

Top trvalky pre včely medonosné

Z dôvodu veľkého množstva trvaliek a kvetou, ktoré sú výborné pre včely či z hľadiska peľu alebo nektáru, vyberieme pre tento príspevok len 14 najlepší podľa nášho uváženia a skúsenosti. Začneme chronologicky vzhľadom na obdobie kvitnutia.

Medzi prvými kvetmi, ktoré kvitnú skoro na jar v období marec – máj, a majú výborné vlastnosti pre včely medonosné sú PRVOSIENKA BEZBYĽOVÁ, BLYSKÁČ JARNÝ, PĽÚCNIK, PÚPAVA. Všetky tieto rastliny kvitnú skoro na jar a sú výborným zdrojom peľu pre včely. Púpava je tiež jedna s prvých rastlín, ktoré sa podieľajú na rozvoji včelstva a množstve medu v jarnom stáčaní medu.

Ďalšími trvalkami sú: ŠALVIA, MÄTA, OSTRUŽINA ČERNICOVÁ, NEVÄDZA, ANÍZ, ĎATELINA, TYMIAN, ECHINACEA, MAJORÁN a ASTRA. Kvitnú od júna až do septembra niektoré až do októbra. Všetky tieto trvalky sú hlavne kvalitné na produkciu nektáru a jedine OSTRUŽINA ČERNICOVÁ, NEVÄDZA sa podieľajú i na znáške peľu.

Vzhľadom na veľké množstvo trvaliek, ktoré sú určite výhodné a doporučené pre včely sme vybrali práve tieto, ktoré sa nevyskytujú na našich lúkach a treba ich zasadiť pre rozmanitosť.