Rok včelára – MAREC

Marec môžeme označiť za prvý jarný mesiac. Sneh sa pomaly topí a začínajú kvitnúť liesky, vŕby a ďalšie dreviny. Včely sa rozbaľujú zo zimného chumáča a matka začína viac plodovať.

Včela s peľom

Prvý plnohodnotný prelet

V tomto roku mali naše včielky prvý prelet na pár hodín už v priebehu februára. Kedy teplota sa vyšplhala na úroveň 12°C v tieni. Koncom februára už boli stálejšie teploty cca 10 – 14 °C v tieni, bez výkyvov. Včely začali zberať peľ z rozkvitnutých drevín, je vidieť v úli podnietenie a plodovanie matky. Teraz len dúfať, aby neprišlo k nízkym teplotám a mrazom. V tom prípade je možné, že by nedokázali zahrievať plod ktorý potrebuje 35°C na vývin. Tohto ročný koniec februára a začiatok marca môžeme radiť medzi výnimočné vzhľadom na teplotu.

Keď sa pozrieme na predchádzajúce dva roky, taktiež prišlo teplé počasie takto skoro a neskôr sa škody odzrkadlili na znáške nektáru z agátov a ovocných stromov. To malo za následok neskoršie studené prúdenie, ktoré prišlo do našej oblasti koncom marca resp. v priebehu apríla. Teraz otázka znie či by sme si na tento druh počasia mali zvyknúť a prispôsobiť sa, alebo je to skôr ojedinelý jav poslednej dekády.

Táto náhla zmena teploty a prílev studeného vzduchu a mrazíkov má teda negatívny vplyv ako na kvitnúce stromy tak i na včely. Ako je vyššie uvedené plod na vývin potrebuje teplotu 35°C teda včely zahrievajú plod vo veľkom a dochádza odtrhnutie chumáča od zásob a prakticky k úhynom včiel. Zatiaľ sa nám ešte nestala táto vec úhynu včiel, čiže nemáme s tým skúsenosti ako k tomu predchádzať a veríme, že sa ani nestane. Literatúra a poznatky včelárov hovoria napr. o zmenšovaní plodiska.

Prvá kontrola stavu včelstiev

Teplota je približne 4 dni nad 10°C a predpoveď počasia odhaduje podobnú teplotu i v nasledujúcich dňoch, odporúčam prvú kontrolu včelstiev po zime. Nahliadnuť do vnútra úľa s skontrolovať stav včelstiev. Včelár by si mal hlavne uvedomiť za akým cieľom vykonáva kontrolu, aby veľmi včely nerušil lebo je to pre nich v tomto období veľmi stresujúce. Čiže je nutné si uvedomiť, že cieľom prvej kontroly po zime je pozrieť: silu včelstva (tú sme mohli odpozorovať na podmetovej podložke už vo februári), množstvo zostávajúcich zásob, prítomnosť matky (plodovanie matky) a celkový zdravotný stav včelstva.

Silné včelstvo po zime

Čo si všímať na včelstve

Sila včelstva je dôležité vedieť hneď príchodom teplého počasia, ak by bolo včelstvo príliš slabé je nutné ho spojiť s iným silnejším. Zabránime úhynom. Silu zistíme obsadenými rámikmi. O slabých včelstvách hovoríme vtedy, keď včelstvá obsadzujú pod 5 rámikov (veľká miera B rámika). Takéto včelstvá zúžime a dáme im na obe strany uteplenie, aby mali teplo v tomto premenlivom počasí.

Plodovanie matky je výborným signálom zdravia a sily včelstva len je nutné, aby mali prísun potravy. Buď v podobe zásob zo zimy, alebo podnietením (cukrovým signálom resp. medo-cukrovým cestom). Všimnúť si, ž matka ploduje dokážeme i bez otvorenia úľa stačí len pozerať na letáč a, ak včely nosia peľ, tak matka ploduje alebo si môžeme všimnúť na podmetovej podložke kvapky vody.

Plod a vajíčka v rámikoch

V prípade, že prišlo k úhynu matky počas zimy alebo ste si všimli, že včelstvo nemá plod resp. vajíčka, tak by som včelstvo spojil s iným včelstvom.

Nutné je tiež spomenúť, že by včelár by mal ekologicky zakročiť proti klieštikovi. Lebo jeho populácia bude s liahnutím nových včiel rásť exponenciálne. V priebehu marca včely pravidelne pri kontrolách kropíme esenciálnou vodou z levandule zmiešanou s rozmarínom, tymianom, mätou a majoránom.

Včelár by mal byť v tomto období plne nachystaný a pripravený na novú sezónu aj materiálne nové úle a rámiky, a všetky pomocné nástroje nachystané. Na jar a v priebehu marca a začiatkom apríla je ešte celkom krehké obdobie pre včely vzhľadom na počasie a množstvo zásob. Môže sa udiať veľa predvídateľných i nepredvídateľných javov a vecí. V tomto príspevku hovoríme o najčastejších veciach čo sa včelárom udejú, a hovoríme o našich skúsenostiach. Preto nepíšeme o veciach, ktoré sme nezažili a neskúsili na vlastnej koži resp. na našich včelách.

Prvá kontrola po zime 2021