TOP stromy pre včely

V dvoch predchádzajúcich príspevkoch sme hodnotili kvety trvalky, jednoročné kvety a kríky, ktoré sú medonosné a s výbornou produkciou peľu. V tomto príspevku predstavíme top stromy pre včely a pre ich rozvoj.

Jarné stromy

Ako prvými začneme stromami, ktoré kvitnú skoro na jar a pre včely vytvárajú nenahraditeľnú produkciu peľu. Sú to stromy ako lieska, jelša a vŕby. Tieto stromy vytvárajú pre včely výborný zdroj peľu priamo po zime kedy včely potrebujú peľ na kŕmenie a rozvoj plodu. Preto je výborné mať v okolí včelnice tieto stromy pretože v období február – marec (v našich podmienkach na západnom Slovensku). Včelám poskytnú čerstvý zdroj peľu.

Vrúbľovanie ovocných stromov

Prejdime k stromom, ktoré kvitnú v našich podmienkach od apríla do mája. Sú to všetky ovocné stromy (od broskyne, cez čerešne, slivky až po jablone), nesmieme zabudnúť na bazu čiernu, hloh obecný, brezu, gaštan a agát. Toto obdobie apríl – máj je pre včely veľmi dôležité, aby boli až približne 20-teho apríla v plnej sile a dokázali využiť prvú výraznú znášku medu a peľu. Keďže veľké množstvo ovocných stromov a ďalších kvitnúcich rastlín a drevín v okolí produkuje veľa peľu a nektáru koncom mája stáčame prvý med. Je to med jarný kvetový. V nasledujúcich rokoch ešte chceme vysadiť agáty v okolí našich včelníc, aby sa produkcia medu zvýšila a bola udržateľná. Vrúbľovaním sa snažíme zachovať tiež ovocné stromy, ktoré sadili naši predkovia.

Zakorenenie agátov

Letné stromy

V mesiaci jún – júl kvitnú u nás najväčší zdroj nektáru a to rôzne druhy líp. Lipa je pre naše včely primárnym zdrojom nektáru v období jún – júl. A výborným producentom lipového medu. Taktiež kvitnú stromy ako javor, jedla, smrek, borovica, dub. Tieto stromy sú zástupcami druhov v našich lesoch. Vyskytujú sa tu zmiešané lesy, čiže zdrojom nektáru je i les. Len je dôležité vybrať pred zimou, všetky zásoby medovicového medu, teda medu z lesného nektáru. Ak by ostal tento med v úľoch, tak včelám by spôsobil v zimnom období tráviace problémy a zahynuli by.

Ako posledný zástupca stromov je evódia, bohužiaľ momentálne ju na našich včelniciach nemáme, ale je výborným zdrojom nektáru v auguste až septembri. Kedy už na Slovensku nekvitne žiadny strom a takmer žiadny kvet.

Toto boli top stromy vyberte si niektoré z nich a nasaďte si ich do záhrady resp. sadu, aby mali včielky prácu, mali zdroj potravy a boli zdravé.