Čo môžem pre včely urobiť i ja „laik“?

Stereotypom ľudí dnešnej doby je skutočnosť, že hovoria o včelárstve ako o kratochvíle pre seniorov resp. ľudí na penzií. Práve preto chceme, aby mladý ľudia a mladšie generácie zistili, že tomu tak nie je a aj keď sa nerozhodnú pre chov včiel. Stále môžu pre ne urobiť niečo užitočné, aby sme zabránili ich úhynom, dovozu falšovaného „medu“ a celkovému rozvoju krajiny.

Čo môžeme robiť?

V posledných rokoch je trend tzv. „green roof“ , čiže mestské strechy sa menia na zelené strechy, kde si dávajú úle so včelami, sadia kvety a pod. Nebudem sa k tomu podrobne vyjadrovať, nemám o tom žiadne štatistiky ako sa včelstvám darí na takýchto miestach. Avšak, nemyslím si, že tieto „mestské“ včely sú veľmi života schopné. Zoberme si všetky emisie v mestskom ovzduší ako (oxidy dusíka, síry, dopravu, atď.) vs. malé množstvo kvitnúcich rastlín a stromov, čo má zabezpečiť potravu včelám, tak si osobne myslím, že to nie je pomoc a prostredie pre včely, ktoré majú byť prosperujúce a života schopné. Toto celé je len skôr reklama, že sú „zelený“ a je to trendy. Na druhej strane, áno je super, že mestá sa stávajú zelenšími.

Ja som zástanca včiel v krajine do ktorej patria a to sú prostredia ako lúky, sady, záhrady, pasienky a lesy. Toto je ekosystém včiel. Kladiete si otázku: „Čo môžem i ja spraviť pre včely?“. Ak si z vidieka alebo mesta a máš aspoň malú záhradu, odpoveď je „zasaď kvety a stromy“. Teraz ti dám typy aké kvety a stromy by sa ti hodili do záhrady, v ktorej chceš počuť bzukot včiel.

Včely a vaša záhrada

V prvom rade, aby sme prilákali včely do záhrady musíme si uvedomiť, že včely potrebujú rozmanitosť rastlín, predlžovanie sezónu kvitnutia kvetov (sadenie od jarných kvetov po jesenné kvety) a držať sa pôvodu rastlín teda vysádzať rastliny, ktoré sú pôvodné v našej krajine alebo druhy rastlín podobné našim rastlinám vyskytujúcich sa na severnej pologuli.

Medzi stromy, ktoré by bolo možné vysadiť do takejto záhrady sú určite ovocné stromy ako jabloň, hruška, slivka, čerešňa a ďalšie ovocné stromy, z ktorých budete mať neskôr úžitok i v podobe ovocia. Pekne voňajúci strom orgován kalifornský, krík budleja guľatokvetá, do rohu záhrady kde je vlhko vŕba prípadne lieska, ak žijete na samote lipa a agát sú výborné stromy pre včely. Taktiež kríky ako maliny, čučoriedky, černice, egreš, ríbezle.

V prípade potreby aplikovania postreku proti škodcom na ovocné stromy vykonávajte túto činnosť, večer po západe slnka alebo za nepriaznivých podmienok pre včely, keď mrholí a je teplota pod 10°C, kedy včely nelietajú.

Vysoké a stredne vysoké rastliny, ktoré môžete vysadiť napr. k plotu alebo po obvode záhrady. Týmito rastlinami sú krásne farebné kvety ako monarda dvojmocná , veronika virgínska, mäta pieporná, astra, aníz, levandula, rozmarín, horčica biela, materina dúška, borák, ostropestrec mariánsky, mak siaty, šalvia a ďalšie. Nízke rastliny ako tymián, vlčí mak, šafrán, vrez. Na instagrame budem zverejňovať fotky a videá týchto rastlín.