Lúka pre včely

Prišla jar a začína sa nová včelárska sezóna. Každý veríme, že bude lepšia ako tá predchádzajúca, ale veriť a čakať nám nepomôže. Je treba konať. Konať v tom zmysle, že treba pre tie včely i niečo zasadiť, aby mali zdroj potravy. V tomto roku sme sa dali do sadenia lúky pre včely.

Zasadili sme druhovo veľmi pestrú lúku, obsahujúcu podiel rôznych druhov tráv, ďatelín a ďalších dvojklíčnych bylín. Všetky tieto druhy sú bohatým zdrojom peľu a nektáru, nie len pre včelu medonosnú, ale taktiež i pre ďalších opeľovačov. Vďaka tejto druhovej rôznorodosti sme podporili diverzitu rastlinných druhov v okolí včelnice. Sme plný očakávaní i keď predpokladáme, že krása a význam lúky sa naplno ukáže až o rok.

Lúka obsahuje rastliny ako: facélia, redkev, nevädza, pohanka, nechtík, kôpor, slez, mak, rasca, borák lekársky, horčica biela, koriander, vičenec, skorocel kopijovitý a tri druhy ďateliny.

Osivo

Osivo sa v priebehu apríla- mája zakorení a v auguste porast pokosíme. Následne zabezpečíme, aby sa rastliny vysemenili do pôdy a o rok lúka sa viac rozrástla a kvitla od mája do júla v plnej kráse.