Rok včelára – júl

Prišiel júl a je po júnovom slnovrate, včelárska sezóna sa chýli pomaly do druhej polovice. V starších knihách alebo od starších včelárov môžeme taktiež počuť, že po letnom slnovrate práve začína nová včelárska sezóna. Hovoria to preto lebo do letného slnovratu rozširujeme včelstvá, tvoria sa odložence prípadne sa včely roja. Práve letným slnovratom tento rozvoj včelstva upadá a včely sa chystajú na zimu. Začala nová sezóna s novými včelstvami.

Včely v (j)úly

Vytočiť jarný med sa nám podarilo približne 19. júna, čo je skoro o 3 týždne neskôr ako predchádzajúce roky. Možno konštatovať, že celkovo táto sezóna je posunutá o 3 týždne a možno to sledovať i na znáške medu, na kvitnutí rastlín a stromov. V týchto dňoch práve u nás na Kopaniciach kvitne ešte lipa a levanduľa začína kvitnúť, stále kvitne i medonosná lúka, ale práve v tomto období prichádza k zmene a lúky budú čoraz menej kvitnúť.

Kvitnúca levanduľa

Nárast významný parazita Varroa

Od mesiaca júl prichádza k postupnej strate množstva včiel v úli, a naopak narastá množstvo parazita vo včelstve. Niekedy je to pozorované i voľným okom kedy je väčšinou na trúdoch vidieť hnedý parazit. Ak máte ešte odloženec bez zaviečkovaného plodu je to ideálny čas ako zasiahnuť proti parazitovi.

Čo možno pozorovať na včelstvách?

Ako som už písal v tomto mesiaci sa život vo včelstvách mení a včely sa pripravujú čoraz viac na zimu, av júly prípadne v auguste sa musia robiť rýchle zásahy do včelstiev. Na začiatku júla mi v 2- och včelstvách zahynuli včelie matky a jedno včelstvo má trubcokladnú matku, je nutné rýchlo reagovať. Doplniť matku a zasiahnuť i do rodiny s trobcokladnou matkou.

Je tiež možné pozorovať pomalú stavbu, narodených včiel pomaly ubúda a šetria silu a pomalšie stavajú, preto ich treba šetriť a už nedávať stavať rámiky.

Včely nestíhajú stavať

Zhoršujú sa podmienky pre znášku, kvitne menej rastlín a včely musia vynaložiť viac energie na to aby priniesli určité množstvo nektáru. Je výrazný úbytok lietaviek týmito dvomi faktormi prichádza ku skutočnosti, že v úly sa viac miňa med a peľ na podporu dlhovekých včiel, taktiež prichádza k letnému hladovaniu včelstiev, ak majú málo zásob. Koncom júla budeme ešte vytáčať lipový med, ale len určité množstvo z medníka.