Trubcokladná matka

V poslednom príspevku som načrtol, že vo včelstvu sa môže vyskytnúť trubcokladná matka alebo včela.

Niečo nie je v poriadku

Prehliadky včelstiev, ktoré včelár vykonáva nie sú len typu pozrieť koľko je medu v úli ako si neznalí ľudia myslia. Ide o pravidelné kontroly včelstiev a zisťovanie zdravotného stavu včelstiev, kondície a veľa rôznych anomálií v úli. Trúfam si povedať, že množstvo krát sa mi stalo, že som otvoril úľ a bol som prekvapený čo včely zvládli za pár dní od poslednej kontroly alebo ako sa zmenilo rozloženie v úli. Presne tento zážitok som mal i keď som otvoril úľ so včelím oddeľkom.

Po narodení a vložení včelej matky do nového včelstva resp. oddeľku som po týždni prišiel na kontrolu predpokladal som, že by matka mohla byť oplodnená a už klásť vajíčka. Ale čo som ani netušil, že by sa tomuto včelstvu mohlo stať bol nasledovný jav čo som tam objavil. V bunkách som namiesto jedného vajíčka, pozoroval 5 – 6 vajíčok.

Vajíčka v bunke

Ako som to spozoroval tak mi prišlo na um, že ide o mladú matku, ktorá sa len učí klásť a k tomu bolo ešte dosť výrazne horúce počasie (týždeň boli teploty nad 30 °C). Dal som sa teda do hľadania včelej matky v danom včelstve, ale nenašiel som. O 3 dni som prišiel zase pozrieť dané včelstvo a nič sa nezmenilo, nenašiel som ani včeliu matku a vajíčok bolo stále rovnaké množstvo v bunkách čiže cca 5.

Dve možnosti čo sa deje

Nebolo to v poriadku a už keď som začínal so včelárstvom som už počas štúdia z odbornej literatúry, vedel, že niečo takéto sa môže stať. Veľký počet vajíčok v bunke mi hovorilo, že sú len dve možnosti. Ako som už v úvode načrtol, vo včelstvu môže byť neoplodnená matka ktorá kladie len neoplodnené vajíčka teda trúdov alebo je sú tam „lajicky“ povedané včely, ktoré kladú vajíčka.

  • Popíšme si teda možnosť, ak by si vo včelstve spozorovali včeliu matku. Nájdeme vo včelstve matku a máme veľa vajíčok v bunkách. Tento fakt ešte nie je na paniku pretože mladá matka sa musí naučiť klásť vajíčka a tým, že je vo včelstvu môžeme byť chvíľu kľudný. Po ďalšej prehliadke včiel, ak nájdeme znovu danú matku a vo včelstve sa nachádzajú trúdie larvy a zaviečkovaný plod v bunkách je to signál, že matka nie je oplodnená (nemá dostatok trúdích spermii) kladie len neoplodnená vajíčka. Musíme zakročiť a vymeniť matku.
  • Druhá možnosť je presne tá čo sa stala i mne. Vo včelstve som nenašiel matku a daný jav resp. anomália sa vyskytovala naďalej. Už som spozoroval, že vajíčka v niektorých bunkách neboli priamo na dne bunky, ale na stenách bunky a to je významný signál, že vo včelstvu sa vyskytujú trubcokladné včely. Ide o mladé včely, ktoré zvyšné včely začnú po narodení kŕmiť materskou kašičkou. Tento stav sa vyskytuje keď príde k úhynu matky a včely nemajú dostatok vajíčok, aby vytvorili materskú bunku a vychovali matku.

Kládol som si teda otázku čo sa stalo s matkou, ktorá sa narodila v danom včelstve. Je veľmi pravdepodobné, že počas oplodnovacieho letu sa stratila, uhynula alebo ju chytil nejaký vták. Aj to sa deje v prírode. No neostávalo mi nič iné ako zakročiť.

Ako zasiahnuť?

Je nutné včasne reagovať a do takéhoto včelstva zasiahnuť. Dá sa to jediným spôsobom aspoň 30m od úľa vysypať celé včelstvo do trávy a práve dezorientované a trubcokladné včely ostanú v tráve pretože sú príliš ťažké aby sa vrátili späť do úľa. Na miesto kde bol úľ s daným včelstvom dať nový úľ s rámiky s plodom z iného včelstva a doplniť zásoby a ďalšie rámiky prípadne i z daného včelstva. Môžete pozrieť na https://www.youtube.com/watch?v=FzL2L9WP2YQ .

Preto prehliadky a kontroly včiel sú dôležité a netreba ich zanedbávať.

Gamy Lavandeland