Americkí vedci z Washington State University vyvinuli v spolupráci so spoločnosťou Apix Biosciences z belgického Wingenu náhradu peľu. Je určená na pokrytie potreby živín v období, keď pastva dostatok kvalitného peľu nezaistí. Vedci si od náhradky sľubujú zníženie úhynu včelstiev v dôsledku nedostatočnej výživy.
Včely sú odkázané na prírodné zdroje potravy, čo je v chovoch zvierat viac-menej unikum. Väčšine druhov domácich i hospodárskych zvierat vieme zaistiť náhradu za potravu, ktorú konzumovali voľne žijúci predkovia týchto zvierat v prírode. Významná časť populácie psov a mačiek je už živená prakticky výhradne priemyselne vyrábanou potravou. Včely čelia sezónnemu nedostatku nektáru či peľu alebo ich nemajú k dispozícii v potrebnej kvalite. Pritom sa od správnej výživy odvíja zdravotný stav včelstiev a ich odolnosť voči negatívnym vplyvom životného prostredia vrátane chorôb a škodcov. Z toho pramení silný dopyt po vhodných doplnkových diétach, ktoré by umožnili včelstvám rast a zaistili im zdravie v krízových obdobiach. Zatiaľ však nebola vyvinutá diéta, ktorá by dokázala plne nahradiť peľ.
Tím amerických a belgických vedcov vedený Thierrym Bogaertom z Apix Biosciences teraz publikoval vo vedeckom časopise Proceedings of the Royal Society B štúdiu, v ktorej plnú náhradku peľu predstavil. Dočítajú sa, že „úplné zloženie diéty je dôvernou informáciou Apix Biosciences a nie je zverejnené.“ Autori však sľubujú, že „žiadosti o diétu na výskumné účely zvážia“ V USA by mala byť náhrada peľu z produkcie Apix Biosciences na trhu v roku 2026.
Náhradka peľu pomáha včelstvám
Druhý experiment testoval vplyv náhrady peľu na výživovo stresované včelstvá v poľných podmienkach. Pokusné včelstvá boli nasadené komerčne po celé leto na opelenie čučoriedok a slnečníc. Obe plodiny sú známe nízkou kvalitou peľu a včely na nich trpia nedostatkom živín. Tento pokus bol vykonaný v spolupráci s kalifornskými včelármi a preukázal plnohodnotnosť náhradky peľu, ktorý vyvíjala belgická firma Apic Biosciences dlhých desať rokov.
Na čučoriedkových plantážach a slnečnicových poliach boli niektoré včelstvá prikrmované štandardným komerčným krmivovým doplnkom, iné boli odkázané iba na pastvu a ďalšie dostávali novú náhradku peľu z produkcie Apix Biosciences. Tento nový doplnok sa vzhľadom na prvý pohľad príliš nelíši od energetických tyčiniek pre športovcov. Vkladá sa priamo do úľa a včely si z neho berú toľko, koľko potrebujú. Využívajú ho ako na výživu dospelých včiel, tak aj plodu. Ako dokazuje publikovaná štúdia, včelstvá prikrmované novou náhradou peľu prospievali a rástli napriek nízkej kvalite peľu z čučoriedok a slnečníc. Prikrmovanie novou náhradou tiež zvýšilo percento prežitia. Včelstvá na klasickom doplnku aj tie chované bez doplnkov slabli a pravdepodobnosť kolapsu u nich bola podstatne vyššia.
Náš peľ je najlepší a samozrejme žiadne náhrady nebudú pre včely tak prínosné ako pravý peľ z prírody.