Výrobky na báze tymolu určené na boj proti roztočom


V Severnej Amerike sú povolené prípravky na báze tymolu pre boj proti roztoču – Apiguard, ApiLife Var a Thymovar. Iba dva z nich sú povolené v Spojených štátoch a Apiguard ako jediný v Kalifornii. Všetky účinkujú odparovaním výparov tymolu prostredníctvom inertnej matrice a je nevyhnutné ich v priebehu liečenia vkladať niekoľko centimetrov od plodiska. Aplikácia tymolu sa obvykle odporúča pri miernych teplotách okolitého prostredia, obvykle medzi 20 a 25°C, pričom niektoré etikety umožňujú aplikáciu pri teplotách vyšších. Na všetkých etiketách je uvedené, že sa výrobok nemá používať počas produkcie medu určeného na vytáčanie.

Vo veľkom je používaný prípravok ApiLife Var, čo je zmes tymolu, eukalyptovú, mentolu a gáfru napustená do doštičky z vermikulitu. Hneď po prvýkrát, ako sa ApiLife Var objavil na trhu, som si ho vyskúšal, a zistil som, že pre včely je ešte dráždivejší ako čistý tymol, pravdepodobne kvôli pridaným esenciálnym olejom. Možno je to práve táto vyššia dráždivosť pre včely – a pre roztoče – ktorá spôsobuje vyššiu účinnosť pri nízkej teplote a lepšie sa šíri v chumáči.

Thymovar, je celulózový pásik napustený čistým kryštalickým tymolom, tiež zaregistrovaný v mnohých krajinách.

Základom Apiguardu je zrôsolovatená voda s polyakrylátom (akoby po vrstvách) na zachytenie jemných kryštálov tymolu, čo spomaľuje mieru evaporácie. Z mojej skúsenosti je jeho účinnosť závislá od toho, či včely čiastočky na svojich telách roznášajú, viac než od obyčajného odparovania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *